18.09.2019
PL EN
22.04.2013 aktualizacja 22.04.2013

Na ewolucję pingwinów i waleni wpłynęło ochłodzenie klimatu

Pojawienie się czapy lodowej w Antarktyce przed 30 mln lat wpłynęło w zdecydowany sposób na ewolucję pingwinów i waleni – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Ocean wokół Antarktydy to dziś ważne środowisko bioróżnorodności i obiegu węgla. Początki tego ekosystemu sięgają około 33.6 mln lat temu.

Zdaniem badaczy, to właśnie wtedy nastąpiły kluczowe zmiany w ewolucji większych organizmów, takich jak pingwiny i walenie. Zmiany te doprowadziły do tego, że zwierzęta te wyglądają tak jak dzisiaj.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu – m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii i Holandii - analizowali warstwy osadowe pobrane w formie rdzeni z dna morskiego u wybrzeży Antarktydy. Sięgały one na głębokość prawie kilometra. Dzięki nim uzyskano wartościową wiedzę na temat odległej przeszłości geologicznej i klimatycznej tych stron.

Rekonstrukcja klimatu była możliwa w dużej mierze dzięki glonom bruzdnicom, których szczątki zachowały się w warstwach osadowych.

Z badań wynika, że rośliny podzwrotnikowe porastały Antarktykę około 53 mln lat temu. W ciągu następnych 20 mln lat globalny klimat stopniowo ochładzał się. Około 33.6 mln lat temu we względnie krótkim czasie Antarktykę pokryła olbrzymia czapa lodowa.(PAP)

krx/ jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2019