26.05.2020
PL EN
24.04.2013 aktualizacja 24.04.2013

Nowe zasady konkursu "Popularyzator Nauki"

Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 05.12.2012 Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 05.12.2012

IX edycja konkursu "Popularyzator Nauki" serwisu PAP Nauka w Polsce i MNiSW odbędzie się według nowego regulaminu. Uczeni nie będą już rywalizować z instytucjami naukowymi, a media z organizacjami pozarządowymi. Wyróżniona też zostanie popularyzacja w sieci.

W tym roku kategorii konkursowych będzie więcej. \"Ciągle wzrasta zainteresowanie konkursem i jury dostaje z roku na rok coraz więcej zgłoszeń. To pokazało nam jak różnorodne osoby i instytucje zajmują się popularyzacją nauki i jak czasem trudno porównać ich dokonania\" - mówi przewodniczący kapituły konkursu prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Z dotychczasowych dwóch głównych kategorii konkursowych powstały cztery. Kategoria \"naukowiec lub instytucja naukowa\" została rozdzielona - oddzielnie rywalizować będą uczeni, a oddzielnie instytucje naukowe. Podobnie stało się z kategorią \"dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa\", z której powstały dwie kategorie: \"media\" oraz \"instytucja pozanaukowa\".

\"W kategorii instytucje pozanaukowe mieszczą się różnego rodzaju organizacje, w tym fundacje zajmujące się upowszechnianiem wiedzy oraz np. stowarzyszenia organizujące festiwale i inne imprezy popularyzatorskie\" - wyjaśnia redaktor prowadzący serwisów naukowych Polskiej Agencji Prasowej red. Tomasz Trzciński. Ich dotychczasowa rywalizacja z mediami powodowała, że jury musiało porównywać dorobek instytucji prowadzących zupełnie różną działalność. \"Rozdzielenie tych dwóch kategorii sprawi, że decyzje jury staną się bardziej przejrzyste. Uważam też, że pomoże to wyrazić uznanie dla często mniejszych, lokalnych, ale bardzo cennych inicjatyw społecznych\" - podkreśla.

W nowym regulaminie przewidziano możliwość przyznania trzech wyróżnień. Jedno z nich - za prezentację - było przyznawane również w poprzednich edycjach. Teraz jednak przyjmowane będą tylko te zgłoszenia, do których dołączone zostanie nagranie wideo prezentacji. Ma to pomóc jury, którego członkowie nie są w stanie odwiedzać wszystkich festiwali i imprez popularnonaukowych, a aby kompetentnie ocenić prezentację powinni zobaczyć ją na własne oczy. Przyjmowane będą zarówno profesjonalne filmy, jak i amatorskie nagrania dokumentujące, nawet wykonane telefonem komórkowym.

Pozostałe wyróżnienia to nowość. Uhonorowani zostaną nimi popularyzatorzy działający w sieci oraz sponsorzy popularyzacji.

\"Z wielu stron słyszymy, że internet to skarbnica wiedzy i wysypisko śmieci w jednym. Odsianie wartościowych treści od tych wątpliwej jakości i od zupełnych bzdur staje się coraz większym wyzwaniem. Dlatego apelujemy do wszystkich o zgłaszanie stron, blogów, filmików - wszystkiego co, ich zdaniem, pomaga zdobyć rzetelną wiedzę i poszerza nasze horyzonty\" - mówi red. Trzciński. O tym, kto zdobędzie wyróżnienie, zdecydują internauci.

Drugie z nowych wyróżnień ma na celu podziękowanie dla sponsorów popularyzacji. Dzięki nim funkcjonuje wiele instytucji i inicjatyw, które bez pomocy finansowej nie mogłyby prowadzić działalności lub musiałyby robić to o wiele skromniej. Organizatorzy konkursu chcą pokazać, że sponsorowanie popularyzacji to mądry wybór, który przynosi wiele korzyści i zyskuje uznanie nie tylko bezpośrednich beneficjentów.

Zgodnie z nowym regulaminem zgłoszenie do konkursu Popularyzator Nauki chętni będą mogli wysłać wyłącznie pocztą elektroniczną. Formularz  zgłoszeniowy zostanie opublikowany na stronie serwisu PAP Nauka w Polsce 1 września 2013 r., i od tego momentu można będzie zgłaszać kandydatury.

Przy okazji rozstrzygnięcia IX edycji konkursu, redakcja serwisu PAP Nauka w Polsce podtrzyma swoją tradycję przyznawania wyróżnień za wzorcową politykę informacyjną. To wyróżnienie poza konkursem, przyznawane przez zespół redakcyjny rzecznikom prasowym i osobom odpowiedzialnym za komunikację z mediami w instytucjach naukowych. Redakcja nie przyjmuje zgłoszeń kandydatur do tego wyróżnienia. \"Doceniamy ludzi, którzy na co dzień współpracują z nami, przekazując najbardziej aktualne wyniki badań +swoich+ naukowców. Zasługą rzeczników jest też to, że w mediach pojawiają się eksperci, objaśniający odbiorcom nawet najtrudniejsze zagadnienia. Rzecznika przeważnie nie widać. Tymczasem pośredniczenie między światem dziennikarzy, a światem uczonych wymaga sporego talentu i niemałych umiejętności. Tym bardziej trzeba docenić tych, którzy robią to znakomicie. Oni stanowią wzór do naśladowania\" - mówi redaktor prowadzący serwisów naukowych PAP.

Konkurs Popularyzator Nauki Serwisu PAP Nauka w Polsce jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r. Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są: współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, Centrum Nauki Kopernik, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, fizyk prof. Łukasz Turski i wielu innych wybitnych popularyzatorów.

PAP - Nauka w Polsce

ula/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020