Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
06.05.2013 aktualizacja 06.05.2013

Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla prof. Klementyny Żurowskiej

Laureatką piątej edycji Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego została prof. Klementyna Żurowska z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienie przyznawane jest raz w roku za propagowanie wiedzy na temat dynastii pierwszych Piastów i jej roli w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego – poinformował PAP Jacek Wrzesiński, sekretarz kapituły nagrody.

Wśród dotychczasowych laureatów są poznański historyk prof. Gerard Labuda, archeolog prof. Zofia Kurnatowska i prof. Jerzy Strzelczyk. Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego powołano w 2009 roku uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Laureatka nagrody całe swoje naukowe życie związała z Uniwersytetem Jagiellońskim. Polem jej szczególnych zainteresowań jest architektura przedromańska i romańska w Europie, a zwłaszcza w państwie piastowskim. Jest autorką kilkudziesięciu prac poświęconych tej tematyce. Podsumowaniem jednego z etapów prac laureatki jest książka poświęcona architekturze wczesnopiastowskiej – „Studia nad architekturą wczesnopiastowską” (1983). Ważnymi publikacjami profesor są także prace dotyczące mecenatu artystycznego pierwszych Piastów. Wśród artykułów prof. Żurowskiej wyjątkowe miejsce zajmuje publikacja podsumowująca badania prowadzone w latach 1987-1991 na Ostrowie Lednickim: „U źródeł chrześcijaństwa w Polsce. Ostrów Lednicki” (1993).

Klementyna Żurowska nie była wyłącznie badaczem teoretykiem, którego wiedza czerpana jest jedynie z archiwów i kwerend bibliograficznych. Brała czynny udział w interdyscyplinarnych badaniach terenowych, współpracując z archeologami podczas wykopalisk na Wawelu, w Tyńcu, Ostrowie Lednickim czy Gieczu.

Prof. Klementyn Żurowska (ur. 1924) od 1952 r. pracowała w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, początkowo w dziale naukowo-oświatowym. Od roku 1957 rozpoczął się okres licznych wyjazdów na stypendia naukowe do Francji (1958-1960 – Centre d’Etudes Superieures de Civilisation Medievale w Poitiers), a następnie do Szwajcarii, Niemiec i Włoch (Fundacja Lanckorońskich). Po powrocie do Krakowa w roku 1960 rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim jako asystent w Katedrze Historii Sztuki Średniowiecznej. Kolokwium habilitacyjne odbyło się w roku 1971. W latach 1974-1978 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tytuł profesorski nadano jej dopiero w 1990 roku, gdyż miała fatalną opinię Komitetu Krakowskiego PZPR, co skutkowało blokadą nadania tytułu. Od 1994 roku profesor jest też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 1987-1991 kierowała zespołem badającym relikty budowli na Ostrowie Lednickim, a w latach 1992-1994 pracami weryfikacyjnymi związanymi z reliktami palatium w Gieczu.

Za swą działalność naukową i dydaktyczną była już kilkakrotnie honorowana nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Złotym Krzyżem Zasługi w roku 1981, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w roku 1990, Medalem Komisji Edukacji Narodowej w roku 1992 oraz odznaczona papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice w roku 1994. W roku 1994 została także powołana na członka-korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności.

Dorobek profesor Klementyny Żurowskiej stał się podstawą powołania w roku 1997 w Instytucie Historii Sztuki UJ specjalnej Pracowni Badań nad Architekturą Wczesnośredniowieczną, która jako jedyna jednostka naukowo-dydaktyczna w kraju kontynuuje współpracę interdyscyplinarną z różnymi ośrodkami w zakresie badań nad architekturą wczesnopiastowską.

W skład kapituły nagrody wchodzą arcybiskup Archidiecezji Gnieźnieńskiej, arcybiskup Archidiecezji Gnieźnieńskiej Senior, arcybiskup Archidiecezji Poznańskiej, rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego o godz. 12.00 w dniu 31 maja 2013 roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024