Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
11.05.2013 aktualizacja 11.05.2013

Kłusownictwo zagraża żółwiom z Madagaskaru

Dwóm krytycznie zagrożonym gatunkom żółwi z Madagaskaru grozi zagłada ze względu na nasilające się zjawisko kłusownictwa - alarmuje organizacja Wildlife Conservation Society (WCS).

Problem dotyczy żółwi madagaskarskich i żółwi promienistych. Ponad 1 tys. gadów zostało skonfiskowanych przemytnikom tylko w ciągu pierwszego kwartału 2013 roku. W sumie 54 żółwie madagaskarskie zostały przechwycone w Tajlandii. Ten gatunek - ocenia WCS - jest "najpopularniejszym żółwiem na niesławnym targu Chatuchak w Bangkoku, gdzie handluje się dzikimi zwierzętami".

Żółwie madagaskarskie były niegdyś powszechne na północy Madagaskaru, ale w 2008 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) oceniała, że pozostało ich na wolności już tylko 400. Te gady mogą osiągać długość 47 centymetrów i ważyć do 19 kg.

Drugi gatunek - żółwie promieniste - zamieszkuje południową część kraju. Jego ciemnobrązowa lub czarna kopulasta skorupa jest pokryta jasnożółtym lub pomarańczowym gwiaździstym wzorem. Zwierzę może dorastać do 40 cm długości i żyć nawet 100 lat.

"Te żółwie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych gatunków Madagaskaru - przekonuje w oświadczeniu James Deutsch, dyrektor Programu Afrykańskiego w WCS. - Jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe akcje, wyginięcie gatunku jest nieuchronne".

Ze względu na ich urodę żółwie są często nielegalnie sprzedawane jako zwierzęta domowe. Poziom kłusownictwa i przemytu wzrósł dziesięciokrotnie od czasu kryzysu politycznego na Madagaskarze w 2009 roku, czemu towarzyszą niewystarczające przepisy. W przeszłości skrzywdzenie żółwia było traktowane jako tabu, jednak podejście to zmieniło się z powodu suszy i narastającej biedy. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024