06.07.2020
PL EN
10.05.2013 aktualizacja 10.05.2013

Położenie stępki na budowie statku dla Uniwersytetu Gdańskiego

Na budowanym dla Uniwersytetu Gdańskiego statku naukowo-badawczym położono w czwartek stępkę, czyli główny element konstrukcyjny szkieletu jednostki. Uroczystość odbyła się w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Statek ma być gotowy na wiosnę 2014 r.

Będzie przeznaczony do prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Bałtyku - biologicznych, chemicznych, fizycznych i geologicznych, oraz do prowadzenia zajęć dydaktycznych, głównie dla studentów kierunku oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Obecna jednostka naukowo-badawcza K/H Oceanograf-2 pochodzi z początku lat 70. ubiegłego wieku. Po otrzymaniu nowego statku gdańska uczelnia planuje sprzedać wysłużoną jednostkę.

Na nowym statku znajdą się m.in. laboratoria, a także sala seminaryjno-komputerowa. Będzie on również przystosowany do połowów ryb w celach badawczych. Portem macierzystym jednostki będzie Gdynia.

"Dzięki konstrukcji kadłuba typu katamaran kąt przechyłu statku wynosić będzie około 15 stopni, co dla jednostek jednokadłubowych nie jest możliwe. Ta cecha jest niezwykle korzystna dla przeprowadzania badań na morzu, gdzie każdy niepożądany ruch statku może zakłócić prowadzone pomiary” – poinformowała rzecznik prasowy UG Beata Czechowska-Derkacz.

Ponadto na statku zostanie zainstalowany specjalny system zapewniający utrzymanie jednostki na pozycji przy stanie wiatru i morza na poziomie 4 stopni w skali Beauforta.

Nowy statek naukowo-badawczy UG będzie miał długość 40 metrów i szerokość 14 metrów. Wysokość boczna statku wyniesie 3,8 m, zaś wysokość do pokładu górnego 6,55 m. Prędkość ekonomiczna nowej jednostki wynosić będzie 10 węzłów, a maksymalna będzie o dwa węzły większa.

Katamaran będzie pływał po Morzu Bałtyckim, ale uczelnia nie wyklucza rejsów w inne rejony. Zasięg statku wyniesie 2500 mil morskich, bez zawijania do portu będzie w stanie żeglować 21 dni.

Statek buduje konsorcjum Stocznia Remontowa "Nauta" S.A. i Crist S.A. Fundusze na tę inwestycję w kwocie 36 mln zł przyznało UG w sierpniu 2011 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

rop/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020