03.06.2020
PL EN
17.05.2013 aktualizacja 17.05.2013

Naukowa noc muzeów w Warszawie

Gadający wieloryb i teleskopowe obserwacje wiosennych gwiazdozbiorów w Centrum Nauki Kopernik, nocna gra terenowa w Ogrodzie Botanicznym UW i pokazy oraz doświadczenia w Muzeum Marii Skłodowskiej - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez placówki naukowe dla uczestników warszawskiej 10. Nocy Muzeów.

Od godz. 20 CNK udostępni w sobotnią noc m.in. cyberakwarium, pełne cyberroślin i cyberryb. Stanie ono przed wejściem do placówki, a goście będą mieli niecodzienną szansę \"porozmawiania\" z wielorybem. Przed budynkiem CNK odbędzie się też pokaz baniek mydlanych. \"Małe i duże. Okrągłe i kwadratowe. Płonące i dymiące. Zaprezentujemy bańki wszelkiej maści i pokażemy jak je tworzyć\" - można przeczytać na stronie \"Kopernika\".

Na patio co pół godziny będzie można zobaczyć eksperymenty wykorzystujące właściwości lodowatego ciekłego azotu. W tym samym miejscu możliwe będą teleskopowe obserwacje wiosennych gwiazdozbiorów i dobrze o tej porze roku widzialnego Saturna.

W laboratoriach \"Kopernika\" organizowane będą specjalne doświadczenia, np. przybliżające zjawisko chemiluminescencji czy świecące glony. W laboratorium fizycznym będzie można stworzyć napisy z piorunów, poznać elektrostatyczny akcelerator i wejść w kontakt z lewitującymi nadprzewodnikami. Swoje podwoje otworzy też pracownia robotyczna, a w planetarium odbędzie się specjalny interaktywny pokaz \"Kosmiczny ekspress\".

Po raz drugi w Nocy Muzeów weźmie udział Uniwersytet Warszawski. W Muzeum UW zostanie zaprezentowana luneta astronomiczna sprowadzona z Obserwatorium Astronomicznego UW specjalnie na tę okazję. Będzie można zwiedzić uniwersytecką szklarnię, Pałac Kazimierzowski, siedzibę Akademickiego Radia Kampus, zaś w Auditorium Maximum zapoznać się z prezentacją „Uniwersytet wczoraj i dziś na starych zdjęciach i pocztówkach”.

Wśród atrakcji będzie też prezentacja niezwykłych miejsc w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej i oprowadzanie po Laboratorium Ciężkich Jonów UW. Będzie też okazja, by odkryć uroki Ogrodu Botanicznego UW nocą. Oprócz możliwości spaceru, przewidziano wykład o sowach, nocną grę terenową „Szalej ze strzygą” i poranny - w niedzielę - spacer ornitologiczny „Trele o świcie”.

Do późna w nocy otwarte będzie również Muzeum Ewolucji, które proponuje m.in. prezentację mikroskamieniałości pod mikroskopem, tworzenie panoramy mezozoicznego świata, projekcję filmów na temat ostatnich odkryć polskich paleontologów i otwarte warsztaty origami z dinozaurami.

Równie ciekawie zapowiada się sobotni wieczór w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Odbędą się rozmaite pokazy i doświadczenia, lekcje Marii Skłodowskiej-Curie i zabawy z robotami. Jak przekonują organizatorzy, będzie można również m.in. zwiedzić \"magiczny kolorowy ogród, pełny ciekawej chemii i niezwykłych substancji\", sprawdzić, czy barwniki mają duszę, zobaczyć, czy jajka umieją pływać i spróbować wbić gwóźdź bananem. Odbędzie się też konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie, Koperniku i Janie Czochralskim.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020