31.05.2020
PL EN
19.05.2013 aktualizacja 19.05.2013

Tłumy zwiedzających CNK podczas Nocy Muzeów

Około 4 tysięcy gości spodziewają się gospodarze Centrum Nauki Kopernik w Noc Muzeów. Na zwiedzających czekają m.in. doświadczenia w laboratoriach, niezwykłe cyberakwarium i pokazy w planetarium. Do Centrum będzie można wchodzić do godziny pierwszej w nocy.

Rzecznik Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka powiedziała PAP, że twórcy placówki podczas Nocy Muzeów spodziewają się około 4 tys. zwiedzających. "Pierwsza osoba ustawiła się w kolejce o godz. 16-tej, a o możliwość wejścia pytano już o godzinie 9-tej rano. Jeden pan przyszedł wczoraj około 18-tej, bo pomyliły mu się dni" - powiedziała PAP Nowicka.

Poza 450 eksponatami, które dostępne są na wystawach placówki, specjalne doświadczenia przygotowały laboratoria CNK. W laboratorium chemicznym za sprawą wykorzystywanego w kryminalistyce - świecącego luminolu można dowiedzieć się na czym polega zjawisko chemiluminescencji, a w laboratorium fizycznym tworzyć "napisy z piorunów". Goście laboratorium biologicznego sprawdzają, jakie bakterie mieszkają na naszych rękach, kluczach od domu czy telefonie komórkowym. W pracowni robotycznej mogą sterować robotami wyposażonymi w elementy optoelektroniczne.

O to, by osoby stojące w kolejce nie nudziły się dbają animatorzy CNK, którzy przygotowali szereg atrakcji i specjalnych eksperymentów. "Budujemy np. cząsteczkę złożoną z 60 atomów węgla, prezentujemy pokazy baniek mydlanych, a przed planetarium można oglądać eksperymenty z ciekłym azotem" - powiedział PAP Dariusz Marciniak z CNK.

Dzieci, tuż przed samym wejściem do CNK, zabawia umieszczony w cyberakwarium rozmawiający wieloryb. "To nowa forma animacji obrazu. Wieloryb odpowiada na nasze pytania, ale za ekranem stoi człowiek, który animuje ruchy tego wieloryba" - opisał Marciniak.

"Wiemy, że wiele osób dziś nie wejdzie. Kiedy już będzie stała rotacja osób wchodzących i wychodzących, będziemy informować czy kolejni goście mają jeszcze szanse wejść do Centrum" - powiedział Marciniak.

Miłośnicy astronomii mogą korzystać z atrakcji planetarium „Niebo Kopernika”. Organizatorzy przygotowali specjalny interaktywny pokaz „Kosmiczny ekspress”. Pozwala on zobaczyć nie tylko niebo nad Polską ale także nad Afryką, Układ Słoneczny, odległe gwiazdy i najdalsze zakątki naszej galaktyki. Dzięki bezchmurnemu niebu przez teleskop można obserwować wiosenne gwiazdozbiory i dobrze widzialnego Saturna.

Poszukiwacze naukowych wrażeń podczas Nocy Muzeów mogą wybrać się też do innych naukowych instytucji. Muzeum Ewolucji proponuje m.in. prezentację mikroskamieniałości pod mikroskopem, tworzenie panoramy mezozoicznego świata, projekcję filmów na temat ostatnich odkryć polskich paleontologów i otwarte warsztaty origami z dinozaurami.

Po raz drugi w Nocy Muzeów bierze udział Uniwersytet Warszawski. W Muzeum UW prezentowana jest luneta astronomiczna sprowadzona z Obserwatorium Astronomicznego UW specjalnie na tę okazję. Można zwiedzać uniwersytecką szklarnię, Pałac Kazimierzowski, siedzibę Akademickiego Radia Kampus, zaś w Auditorium Maximum poznać się z prezentacją „Uniwersytet wczoraj i dziś na starych zdjęciach i pocztówkach”.

Można też oglądać niezwykłe miejsca w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej i zwiedzać Laboratorium Ciężkich Jonów UW. W Ogrodzie Botanicznym UW można wysłuchać wykładu o sowach i wziąć udział w nocnej grze terenowej „Szalej ze strzygą”. W niedzielę wziąć udział w porannym spacerze ornitologicznym „Trele o świcie”.

W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie odbywają się pokazy, doświadczenia i zabawy z robotami. Można m.in. sprawdzić, czy barwniki mają duszę, zobaczyć czy jajka umieją pływać i spróbować wbić gwóźdź bananem. Można też sprawdzić swoją wiedzę w konkursie o Marii Skłodowskiej-Curie, Mikołaju Koperniku i Janie Czochralskim.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ abe/

Copyright © Fundacja PAP 2020