Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
23.05.2013 aktualizacja 23.05.2013

Niewyspani młodzi ludzie, czyli większe ryzyko wypadku

Zbyt mała ilość snu zwiększa ryzyko wypadku samochodowego wśród młodych kierowców - potwierdza nowe badanie, opisane w magazynie "JAMA Pediatrics".

Kierowcy w wieku 17-24 lat, którzy deklarowali, że śpią w nocy po sześć godzin i krócej, mieli na przestrzeni dwóch lat o 20 proc. większą szansę uczestnictwa w wypadku samochodowym niż ci, którzy spali dłużej.

Wypadki wśród osób pozbawionych większej ilości snu zdarzały się najczęściej między godz. 20 a 8.

Zależności pozostawały podobne, kiedy badacze wzięli pod uwagę czynniki, które wpływają na prawdopodobieństwo wypadku, np. wiek, liczbę godzin spędzonych za kierownicą w tygodniu, niebezpieczne zachowania za kółkiem (m.in. przekraczanie prędkości) i historię wypadków drogowych.

Ograniczona ilość snu to znany czynnik ryzyka, jeśli chodzi o wypadki drogowe. Szacuje się, że senni kierowcy są odpowiedzialni za 20 proc. wszystkich wypadków samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Jednak większość badań nie skupiała się na młodych ludziach.

W nowym badaniu wzięto pod uwagę 19 tys. świeżo upieczonych australijskich kierowców, których pytano m.in. o zwyczaje związane z nocnym odpoczynkiem. Potem badacze śledzili ich losy przed dwa lata.

Wnioski z badania mogą pomóc w zapobieganiu wypadkom powodowanym małą ilością snu, poprzez zwiększanie świadomości wśród kierowców. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024