Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
29.05.2013 aktualizacja 29.05.2013

Gliwice będą współpracowały z nigeryjskim ministerstwem nauki

Porozumienie o współpracy podpisali w środę przedstawiciele nigeryjskiego ministerstwa nauki z samorządem Gliwic. Wizyta delegacji nigeryjskiej związana jest z planami realizacji parku naukowo-technologicznego nieopodal Abudży w oparciu m.in. o polskie doświadczenia.

Porozumienie o współpracy podpisali w środę minister nauki i technologii Federacyjnej Republiki Nigerii prof. Ita Okon Bassey Ewa oraz prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Nigeryjska delegacja poszukuje partnerów, we współpracy z którymi planuje realizować projekt rozwoju ośrodków transferu technologii w swoim kraju. Gliwice znalazły się na trasie podróży studialnej po Polsce dzięki kontaktowi z nigeryjskim ministrem nauki nawiązanemu podczas 8. Generalnego Zgromadzenia Ogólnego Światowego Stowarzyszenia Technopolii. Gliwice organizowały to wydarzenie w ubiegłym roku.

Jak przekazał PAP Łukasz Oryszczak z gliwickiego magistratu, strona nigeryjska chce z m.in. z polską pomocą realizować projekt parku naukowego SHESTCO (Sheda Science and Technology Complex), zlokalizowanego ok. 70 km od stolicy kraju, Abudży. Park ma powstawać na terenie objętym zwolnieniami podatkowymi.

Nigeryjczycy chcieliby od strony polskiej pomocy przy opracowaniu studium wykonalności przedsięwzięcia – przy wykorzystaniu polskich doświadczeń z podobnymi inwestycjami – a także przy szkoleniu kadr na jego potrzeby.

Władze Gliwic widzą tu możliwość wykorzystania zaplecza intelektualnego i potencjału Politechniki Śląskiej. Miastu zależy na rozwoju uczelni, a także m.in. pozyskiwaniu zagranicznych studentów. Przedstawiciele gliwickiego samorządu przypominają, że kiedyś w Polsce studiowało nawet po kilka tysięcy studentów z Nigerii, obecnie jest ich ok. 300.

Strona nigeryjska chciałaby też pomocy Polaków w znalezieniu firmy zajmującej się technologiami fotowoltaicznymi, która byłaby zainteresowana zainwestowaniem w SHESTCO.

Oryszczak podkreślił, że środowe porozumienie otworzyło drogę do współpracy; po nim nastąpią szczegółowe rozmowy dotyczące m.in. jej strony organizacyjno-finansowej. Władze miasta we współpracy z nigeryjskim ministerstwem nauki widzą też możliwość udzielenia pomocy innym na wzór takiej, jaką same przed laty otrzymywały od zagranicznych partnerów.

W Gliwicach nigeryjska delegacja odwiedziła m.in. park naukowo-technologiczny Technopark Gliwice, centrum edukacji i biznesu Nowe Gliwice oraz gliwicką podstrefę Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Środowa wizyta w Gliwicach była kolejnym punktem wizyty nigeryjskiej delegacji w Polsce. We wtorek minister Ewa, wraz z przedstawicielami nigeryjskich instytucji z sektora nauki, technologii i innowacji, rozmawiał z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jackiem Gulińskim.

Jak wynika z wtorkowej informacji resortu nauki, minister Ewa przedstawił założenia przyjętej w Nigerii krajowej polityki w zakresie nauki, technologii i innowacji. Mówił o założeniach projektu SHESTCO. Wyraził nadzieję na współpracę Polski także przy tym projekcie, głównie w zakresie transferu technologii oraz kształcenia kadry naukowej.

Guliński, nawiązując do niedawnej wizyty premiera Donalda Tuska w Nigerii, podkreślił znaczenie tego kraju jako ważnego partnera w Afryce. Przyjął propozycję współpracy naukowej i pomysł wykorzystania polskich doświadczeń przy projekcie SHETSCO. Wskazał też kilku potencjalnych polskich partnerów dla tego przedsięwzięcia.

PAP - Nauka w Polsce

mtb/ ura/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024