27.02.2020
PL EN
03.06.2013 aktualizacja 03.06.2013

Dzień Gier na rzeszowskiej wyższej uczelni dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Rozbrajanie bomby pod Giełdą Papierów Wartościowych, warsztaty kryminalistyczne i z robotyki to niektóre z atrakcji Dnia Gier, który odbędzie się we wtorek w Kielnarowej k. Rzeszowa. W imprezie weźmie udział ok. 600 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia.

Organizatorem zabaw jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Gry odbywać się będą na terenie kampusu uczelni w Kielnarowej.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna, impreza jest formą Dnia Otwartego. Uczestnicy w czasie rozwiązywania zagadek będą mogli korzystać m.in. z kilku spośród 17 nowoczesnych laboratoriów, znajdujących się w Kielnarowej.

„Kształcenie praktyczne jest dla nas kluczowe. Podczas Game Day uczniowie szkół średnich będą wykonywać praktyczne zadania, które choć w części pozwolą wykorzystać zaawansowany technologicznie sprzęt i pokazać możliwości laboratoriów, a także atuty kampusu” – powiedziała Pasieczna.

Chęć udziału w grach potwierdziło 14 szkół z Podkarpacia, m.in. z Rzeszowa, Mielca, Łańcuta, Leżajska i Dębicy.

Rzeczniczka zaznaczyła, że limit miejsc dla grup już został wyczerpany, jednak indywidualni uczniowie mogą jeszcze zgłaszać chęć uczestnictwa w grach.

Jedną z gier, jakie uczelnia przygotowuje jest „Bomba pod Giełdą Papierów Wartościowych”, w której gracze - odwiedzając kolejne laboratoria i rozwiązując łamigłówki i zagadki logiczne - będą musieli odnaleźć i rozbroić bombę.

Z kolei podczas warsztatów kryminalistycznych uczniowie dowiedzą się, co to jest kryminalistyka i czym się zajmuje. W czasie zajęć praktycznych z użyciem sprzętu, jakim dysponuje uczelniane laboratorium kryminalistyczne, będą samodzielnie przeprowadzać badania daktyloskopowe z ujawniania i zabezpieczania odcisków palców. Ponadto sporządzą portrety pamięciowe przy użyciu specjalistycznego programu.

Na warsztatach z robotyki uczniowie zapoznają się obsługą robotów i oprogramowaniem, jakiego się używa do ich obsługi. Te zajęcia odbędą się w nowoczesnym Laboratorium Automatyki i Robotyki, w którym do dyspozycji studentów jest kilkanaście robotów humanoidalnych i przemysłowych.

W czasie Dnia Gier przewidziano jeszcze m.in. inscenizację rozprawy sądowej z zakresu prawa cywilnego, warsztaty z animacji 3D i kreowania koncepcji biznesu. Uczestnicy będą mogli także zdobyć praktyczną wiedzę na temat inwestycji giełdowych, fizjoterapii, hipoterapii. Będą także warsztaty lotnicze, z chemii kosmetycznej i receptury kosmetycznej oraz zdrowego żywienia.

W ramach Dnia Gier odbędzie się dodatkowo finał ekonomicznego konkursu „Wirtualny menedżer” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. Konkurs jest realizowany z wykorzystaniem symulacji biznesowej Marketplace, na której studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania zdobyli tegoroczne mistrzostwo świata.

W finałowej rozgrywce weźmie udział osiem najlepszych zespołów, które wyłoniono spośród 48 zespołów w eliminacjach rozgrywanych online.

Uczelnia zaplanowała też dodatkowe atrakcje takie jak: paintball, park linowy, minifestiwal zagranicznych filmów animowanych, symulator jazdy, turniej gier komputerowych, pokazy rehabilitacji medycznej i masażu leczniczego. Gdy uczniowie będą zajęci szukaniem przestępcy i rozbrajaniem bomby, w tym czasie ich nauczyciele będą mogli wziąć udział w warsztatach o wolności wypowiedzi i słowa oraz sztuce rozmowy przed kamerą.

Wszystkie rozgrywki zostaną podsumowane przy wspólnym grillu, a zwycięzcy poszczególnych gier zostaną nagrodzeni.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powstała w 1996 r. Na 21 kierunkach studiów, w tym 8 anglojęzycznych i 13 polskojęzycznych (około 70 specjalności) kształci się ok. 8 tys. studentów. Do ich dyspozycji jest łącznie 70 nowoczesnych laboratoriów.(PAP)

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała

api/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020