Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
05.06.2013 aktualizacja 05.06.2013

Warszawscy zwycięzcy „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”

Szuflada, która wysuwa się do góry, podstawka z lampką, która pozwala na odrabianie lekcji w dowolnej pozycji czy higieniczny bidon chłodzący - to wynalazki gimnazjalistów nagodzone podczas warszawskiego finału programu edukacyjnego „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha”.

Konkurs składa się z dwóch części - warszawskiej, której finał odbył się 4 czerwca, a także wrocławskiej, która rozstrzygnięta będzie 6 czerwca. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

W konkursie uczniowie przedstawiali koncepcje wynalazków, uwzględniając m.in. do czego służy wymyślone urządzenie, jak będzie działać, dlaczego jest innowacyjne i jaki ma wpływ na środowisko. 10 finałowych zespołów z warszawskich szkół otrzymało środki na opracowanie prototypów wynalazków. Jury oceniło przygotowane projekty pod względem staranności przygotowania i pomysłowości zaprezentowanych rozwiązań.

W Warszawie pierwsze miejsce wywalczył zespół „Pomysłowe Pierwszaki” z Gimnazjum nr 128 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - za wynalazek „Pionoszlada”, czyli praktyczną szufladę, która wysuwa się pionowo do góry. Projekt został przygotowany pod opieką Iwony Bojarskiej. Członkowie zwycięskiego zespołu w nagrodę otrzymali smartfony.

Drugie oraz trzecie miejsce przyznano zespołom z warszawskiego Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica pod opieką Anny Samulak. Drugie miejsce wywalczył zespół „Mole książkowe” za wynalazek „Podstawka z lampką”, który pozwala np. odrabiać lekcje w różnych miejscach - na kanapie czy w autobusie. Trzecie miejsce zajął z kolei zespół „Pingwin” za wynalazek „Bidon chłodzący”, który dzięki zastosowanym materiałom nie tylko obniża temperaturę napoju podczas jazdy na rowerze, ale również zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.

"Gimnazjaliści, którzy wzięli udział w trzeciej edycji +Akademii Wynalazców+, udowodnili, jaki potencjał w nich drzemie. Polsce potrzebni są ludzie kreatywni, potrafiący odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii, samodzielnie myślący i poszukujący istotnych informacji w gąszczu dostępnej wiedzy. Tacy są uczestnicy +Akademii Wynalazców+. Mam nadzieję, że dzięki temu doświadczeniu będą dalej rozwijać swój talent i chętnie podejmować nowe wyzwania" - powiedziała podczas gali finałowej Krystyna Boczkowska, prezes spółki Bosch w Polsce.

„Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha” to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 r. Celem projektu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki, oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych młodych osób.

Program obejmuje dwa etapy. Pierwszy to warsztaty kreatywne prowadzone przez studentów Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej. W drugim etapie uczniowie biorą udział w konkursie na pomysł wynalazku. Do tegorocznej edycji zgłosiło się blisko 50 szkół z Mazowsza i Dolnego Śląska. W warsztatach na politechnikach uczestniczyło 1,5 tys. gimnazjalistów.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024