07.07.2020
PL EN
11.06.2013 aktualizacja 11.06.2013

Sympozjum o polskich badaniach w Afryce Północno-Wschodniej

Kilkudziesięciu polskich archeologów, egiptologów, nubiologów i konserwatorów weźmie udział konferencji „Polacy nad Nilem”, która odbędzie się w Warszawie w dniach 17-19 czerwca.

Podczas trzydniowego sympozjum w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, organizowanego już po raz ósmy, naukowcy zaprezentują sprawozdania z prac terenowych w Egipcie i Sudanie przeprowadzonych w ostatnich sezonach badawczych.

Będzie można zapoznać się również z pracami niektórych misji zagranicznych, w których polscy badacze biorą znaczący udział. Przedstawione będą też niedawno obronione prace doktorskie związane z archeologią Egiptu i Sudanu.

Wystąpienia dotyczące Egiptu wyraźnie zdominują debatę ze względu na największą liczbę projektów badawczych realizowanych na tym obszarze.

Obecność polskich naukowców w Egipcie jest szczególnie zauważalna w rejonie Tebów w Górnym Egipcie. Pracuje tam kilka misji archeologicznych i konserwatorskich – w świątyni Hatszepsut, Totmesa III, starożytnym grobowcu (TT 1152) przemienionym w mnisi erem oraz tzw. Misja Skalna.

Polacy nie specjalizują się w jednym okresie w dziejach Egiptu – ich zainteresowania sięgają początków formowania się cywilizacji w czasach neolitu, a kończą na zagadnieniach z pogranicza etnologii. W przypadku Sudanu zaprezentowane zostaną m.in. spektakularne wyniki badań dotyczące epoki paleolitu na stanowisku Affad 23, gdzie odkryto najstarsze jak dotąd rozpoznane domostwa w Afryce.

Tradycyjnie już na zakończenie drugiego dnia konferencji (18 czerwca o godz. 18.00) zaplanowany jest wykład gościa zagranicznego. W tym roku będzie to prof. Charles Bonnet, kierownik szwajcarskiej misji archeologicznej pracującej w Dukki Gel (dawniej: Kerma).

Konferencja odbywać się będzie w Instytucie Archeologii UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, w salach 118 (17 czerwca) i 210 (18 i 19 czerwca).

Szczegółowy program spotkania dostępny na stronie: www.polacynadnilem.uw.edu.pl

Sympozjum organizuje Zakład Archeologii Egiptu i Nubii Instytutu Archeologii UW we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Wstęp wolny.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020