10.12.2019
PL EN
08.08.2013 aktualizacja 08.08.2013

Odkryty fragment fortyfikacji będzie udostępniony turystom

Odkrycia fragmentów średniowiecznych umocnień, które znajdują się tuż przed wejściem na olsztyńską starówkę w pobliżu Wysokiej Bramy, dokonano przypadkowo, podczas rewitalizacji terenu w śródmieściu.

Podczas prac budowlanych pracownicy natknęli się na średniowieczne fragmenty budowli. Wstępnie specjaliści ocenili, że są to fragmenty umocnień miejskich znajdujących się w pobliżu dawnej fosy, która przed wiekami otaczała miasto.

Jak powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz na konferencji prasowej ten obiekt ze względu na swoją wyjątkowość będzie udostępniony mieszkańcom i turystom. "Teraz miejsce wykopalisk jest ogrodzone i niewidoczne dla mieszkańców i turystów ale już w najbliższym czasie nad miejscem prac położona zostanie kładka, z której będzie można oglądać odkryte fragmenty umocnień"- podkreślił.

Miejski konserwator zabytków Anna Juszczyszyn powiedziała, że odkryte fortyfikacje zostaną przed zimą wstępnie zakonserwowane. Dodała, że konieczne są dalsze prace archeologiczne by jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym jest odkryty fragment budowli i jakie było jego przeznaczenie.

"Chodzi o to by ten element architektoniczny stał się częścią krajobrazu kulturowego miasta. Na razie trwają badania, bo trzeba poznać wartość tego obiektu architektonicznego" - podkreśliła.

Wstępne oceny naukowców wskazują, że mogła być to rondela czyli fragment umocnień wznoszonych na planie kolistym, mogła to być wysunięta baszta czy barbakan czyli obronna budowla połączona osłoniętym przejściem z bramą miejską.

Wyeksponowane fragmenty fortyfikacji tuż przed wejściem na olsztyńską starówkę mogą stać się początkiem trasy, którą zazwyczaj pokonują turyści zwiedzający najważniejsze gotyckie budowle Olsztyna.

Jak napisał w monografii Olsztyna historyk Andrzej Wakar miasto od wydania przywileju lokacyjnego czyli od 1353 roku przez dalsze pięć stuleci niewiele się zmieniło. Nie rozbudowywało się poza granice wyznaczone przez Dolne Przedmieście wyznaczone przez Dolną Bramę i Górne Przedmieście położone tuż za Brama Górną. Miasto przed najeźdźcami chroniła fosa i mury obronne. Nad miastem górowały potężne budowle zamku siedziby kapitały warmińskiej i kościoła parafialnego. (PAP)

ali/ mlu/

Copyright © Fundacja PAP 2019