19.08.2019
PL EN
17.08.2013 aktualizacja 17.08.2013

Psy szkolone są do wykrywania raka jajnika

Każdy z psów jest innej rasy. McBaine to springer spaniel angielski, Ohlin - labrador retriever oraz Tsunami – owczarek niemiecki. Do szkolenia wykorzystywane są próbki krwi oraz tkanek przekazane przez pacjentki chore na raka jajnika. Jeśli uda się zidentyfikować wykrywany przez psy chemiczny marker, naukowcy z pobliskiego Monell Chemical Senses Center spróbują opracować elektroniczną wersję sensora, pozwalającego zautomatyzować badanie.

Rak jajnika, co roku rozpoznawany jest u 20 000 Amerykanek. Wczesne rozpoznanie to znacznie większa szansa na długotrwałe przeżycie, sięgająca 90 proc. Niestety objawy są mało specyficzne (przybieranie na wadze, wzdęcia, zaparcie), toteż choroba rozpoznawana jest zwykle w późnym stadium zaawansowania (w 70 proc. przypadków już po powstaniu przerzutów). Przerzuty zmniejszają szansę przeżycia co najmniej 5 lat do 40 proc.

Amerykanie opierają się na wynikach poprzednich badań, które wykazały, że wczesne stadia raka jajnika zmieniają zapach ciała, a psy potrafią wykrywać na przykład nowotwory raka pęcherza na podstawie zapachu moczu. (PAP)

pmw/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019