Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
22.08.2013 aktualizacja 22.08.2013

Rekordowo liczny lęg zimorodka nad Drawą

Naukowcy badający populację zimorodków na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego natknęli się na wyjątkowo liczny lęg tego sympatycznego ptaka. W norze jednej z par naliczyli aż osiem piskląt - tak liczny lęg zarejestrowano w Polsce po raz pierwszy.

Najczęściej spotyka się lęgi złożone z sześciu jaj - poinformowała PAP Joanna Sanocka z Drawieńskiego Parku Narodowego.

Monitoring zimorodka w tym parku narodowym prowadzony jest od trzech lat przez zespół pod kierownictwem Romana Kucharskiego - współpracownika Stacji Ornitologicznej PAN w Górkach Wschodnich. Zagęszczenia par lęgowych zimorodka na Drawie należą do największych w Polsce.

Na Pomorzu Zachodnim dolina rzeki Drawy stwarza najkorzystniejsze warunki dla występowania tego gatunku, ponieważ zimorodki znajdują tutaj optymalne warunki do gniazdowania, w tym nadbrzeżne skarpy oraz wody zasobne w pokarm, którym są głównie małe ryby. Polowanie ułatwia im duża przejrzystość wody w rzece.

Co roku na tym terenie obrączkowanych jest od 100 do 150 młodych osobników, które później migrują do Europy Zachodniej, np. do Niemiec, Holandii, a nawet Anglii.

Naukowcy szacują, że każdego roku lęgi na obszarze objętym badaniami wyprowadza od 12 do 15 par zimorodków, jednak ta liczba może się znacznie zmieniać w zależności od warunków pogodowych i dostępności pokarmu. W jednym sezonie ptaki te są w stanie wyprowadzić maksymalnie trzy lęgi.

Polskie zimorodki spędzają zimę w nieco cieplejszych niż Polska rejonach Europy. Ich obecność notowano na zimowiskach w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Chorwacji, Holandii, Czechach i Niemczech.

Rekord dla przelotu rodzimego zimorodka to 2100 km. Należy do ptaka, który przeleciał znad Brdy aż na wybrzeże Morza Śródziemnego w Hiszpanii. Rekordzistką znad Drawy jest samiczka zimorodka, która pokonała 971 km docierając do Anglii.

Zimorodek to jeden z najbarwniejszych krajowych ptaków. Należy do gatunków nielicznych, tylko miejscami średnio licznych w skali Polski. Liczebność krajowej populacji szacuje się na 2500-6000 par lęgowych. W pierwszym roku życia ginie ok. 80 proc. młodych. Ptaki te żyją do 4-5 lat, a osobniki starsze należą do wyjątków. (PAP)

mmd/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024