Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
27.09.2013 aktualizacja 27.09.2013

Po 300 tys. zł dla dziewięciu "mistrzów" nauk chemicznych od FNP

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dziewięciu wybitnych naukowców w dziedzinie nauk chemicznych i o materiałach nagrodziła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w programie "Mistrz". Każdy z uczonych otrzyma około 300 tys. zł na realizację dwu- i trzyletnich projektów naukowych.

Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch uczonych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Grzegorz Chałasiński i prof. Ewa Górecka. Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w gronie laureatów reprezentuje prof. Józef Adam Liwo, Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej prof. Marek Samoć, a Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej prof. Jacek Ulański.

Mistrzowskie subsydium otrzymali też profesorowie: Piotr Garstecki i Janusz Zbigniew Lewiński z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie. Instytut Fizyki PAN w Warszawie wśród laureatów reprezentuje prof. Grzegorz Karczewski.

Uzyskane środki laureaci mogą przeznaczyć zarówno na pracę badawczą (część subwencyjna m.in. na zakup książek czy aparatury oraz na różnorodne działania mające na celu prezentację wyników badań), jak i na kształcenie młodej kadry (część stypendialna dla młodych uczonych, będących członkami zespołu badawczego laureata).

Program \"Mistrz\" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest realizowany od 1998 r. FNP wspiera w nim wybitnych uczonych poprzez przyznawanie im subsydiów na kontynuację już prowadzonych prac lub podejmowanie nowych kierunków badań. Subsydia przyznawane są w trybie zamkniętego konkursu, co rok w innym obszarze nauki.

Kandydatów zgłasza powołana przez fundację grupa kilkudziesięciu wybitnych uczonych, uznawanych za autorytety w danej dziedzinie. Na tej podstawie FNP tworzy listę zaproszonych do udziału w konkursie. Ci z zaproszonych uczonych, którzy zechcą w nim uczestniczyć, powinni przedstawić informację o swoich planach naukowych wraz z projektem wykorzystania subsydiów. Zarząd fundacji wyłania laureatów posiłkując się opiniami recenzentów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024