Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
01.10.2013 aktualizacja 01.10.2013

Politechnika Warszawska zainaugurowała nowy rok akademicki

Ponad 34 tys. studentów rozpoczęło we wtorek nowy rok akademicki na Politechnice Warszawskiej - jednej z najlepszych i największych uczelni technicznych w Polsce.

Podczas uroczystej inauguracji rektor PW profesor Jan Szmidt zapowiedział, że uczelnia przygotowuje się do zajęcia się tematami obronności państwa, w szczególności obrony przestrzeni powietrznej.

"Podjęcie tego wyzwania to odpowiedź na inicjatywę ustawodawczą prezydenta RP dotyczącą budowy w Polsce własnego systemu obrony przeciwrakietowej" - mówił. Zdaniem rektora rozwój technologii obronnych może być "kołem zamachowym dla polskiej gospodarki". PW zamierza m.in. otworzyć studium doktoranckie, w którym kształcone będą kadry dla polskiej obronności.

Szmidt powiedział, że choć oferta edukacyjna PW jest „dosyć tradycyjna”, to uczelnia zwraca uwagę na nowe sposoby uczenia. „Musimy pamiętać, że inżynierów i innowatorów nie można kształcić wyłącznie w tradycyjny sposób. Edukowanie inżynierów wymaga innowacji" - podkreślił rektor. Zaznaczył, że można wyróżnić dwa istotne trendy w kształceniu inżynierów: pierwszy to kształcenie problemowe czy projektowe stosowane, np. na uczelniach amerykańskich, a drugi trend to powszechne kształcenie przez internet, na odległość. "Będziemy uwzględniać oba te trendy" - zapowiedział, dodając, że procesy zmian powinny dotyczyć zarówno studiów pierwszego, drugiego, jak i trzeciego stopnia.

Na 19 wydziałach oraz w jednym kolegium PW kształci się w sumie ponad 34 tys. studentów i 1200 doktorantów. Szmidt zauważył jednak, że gdyby policzyć całą społeczność jego uczelni - zarówno pracowników naukowych, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych - to będzie to w sumie ponad 40 tys. osób.

"Chociaż w tym roku zauważyliśmy niewielki spadek liczby chętnych na studia, to niż demograficzny jeszcze nam nie zagroził - o jedno miejsce ubiegało się ponad 2 kandydatów. Studia stacjonarne I stopnia rozpocznie 6645 osób" - poinformowała rzecznik uczelni Ewa Chybińska. Wyjaśniła, że 36 proc. tych osób stanowią kobiety.

Obecny na wtorkowej uroczystości wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zwrócił uwagę, że choć Mazowsze nie ma tradycyjnych bogactw naturalnych, to jego największym „bogactwem naturalnym” jest potencjał intelektualny. Dodał, że potencjał ten jest zgromadzony m.in. na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim i kilkudziesięciu innych jednostkach akademickich i naukowych, m.in. w Warszawie. "To jest potencjał szczególny. Martwimy się, że bogactwa naturalne się wyczerpują. A to jest potencjał niemal niewyczerpany" – powiedział Kozłowski.

Podczas inauguracji wykład pt. "Wdrażanie rekomendacji Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego" wygłosił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. prof. Stanisław Koziej.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024