11.12.2019
PL EN
21.10.2013 aktualizacja 21.10.2013

O graffiti antycznym i współczesnym w Aleksandrii

„Mówiące kamienie i mury Aleksandrii: graffiti w Budynku Teatralnym na Kom el-Dikka i sztuka Egipskiej Rewolucji na ulicach współczesnego miasta” to tytuł wystąpienia, które wygłosi prof. Barbara Lichocka na kolejnym spotkaniu z cyklu seminariów Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN we wtorek 22 października.

„Pracując rokrocznie w Aleksandrii, miałam okazję zauważyć pojawiające się na murach domów malowidła i graffiti. Stanowią one swoisty komentarz do burzliwych wydarzeń ostatnich lat. Przedstawienia nawiązujące do meczu piłki nożnej w Port Said, który zakończył się strzelaniną i śmiercią wielu kibiców, stały się dla mnie punktem wyjścia do spojrzenia na sztukę ulicy współczesnego miasta tak, jak na graffiti zachowane w tzw. Budowli Teatralnej na Kom El-Dikka, odkrytej w 1964 r. przez polską misję archeologiczną pod kierunkiem prof. K. Michałowskiego” – wyjaśnia swoją inspirację do stworzenia wykładu prof. Lichocka.

Graffiti zachowane na siedzeniach widowni i na jednej z baz we wspomnianej budowli, pochodzą z początku VII wieku. Zostały opracowane i opublikowane przez nieżyjącego już prof. Z. Borkowskiego. Odzwierciedlają walki stronnictw cyrkowych, które często wykraczały poza arenę sportową.

Prof. Barbara Lichocka, pracując w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN specjalizuje się w numizmatyce starożytnej. Badaczka od wielu lat bierze udział w pracach polskich misji archeologicznych Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Egipcie (Kom el-Dikka, Aleksandria) i na Cyprze (Nea Paphos). Obecnie, jako specjalista numizmatyk, kontynuuje opracowanie monet znalezionych przez te misje, a także inne misje polskie działające w Egipcie.

Seminarium odbędzie się we wtorek 22 października w godz. 13.15-14.45 w sali nr 212 Instytutu Archeologii UW w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Informacje o kolejnych spotkaniach znajdują się na stronie IKSIO PAN: http://www.iksio.pan.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019