Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
21.11.2013 aktualizacja 21.11.2013

Michał Krupiński - wcinając fiztaszki i wdziewając Naukowe Szorty

Dr Michał Krupiński nie tylko organizuje niezwykłe pokazy i prezentacje, ale jest też współtwórcą oswajającej fizykę strony fiztaszki.pl i jednym z organizatorów Naukowych Szortów - spotkania, w którym naukowcy dostają 6,28..., a więc 2 pi minut na opowiedzenie o swojej pracy. Krupiński to kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2013.

Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, który w pracy badawczej zajmuje się fizyką cienkich warstw magnetycznych, jest kandydatem - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Michał Krupiński był w tym roku organizatorem i współorganizatorem popularnonaukowych imprez takich jak Szorty Naukowe lub Cafe Nauka, które odbyły się w Krakowie. Była to dobra okazja do przedstawienia najnowszych osiągnięć fizyki i chemii oraz do przedyskutowania w luźnej atmosferze związków nauki z naszym życiem. Podczas Naukowych Szortów (Krupiński był ich uczestnikiem), wystąpiło 8 mówców, każdy z nich ma 6.2831... (czyli 2 pi) minut, żeby zainteresować widownię swoim związanym z nauką tematem.

Oprócz działań nastawionych na bezpośredni kontakt z publicznością, Michał Krupiński jest również aktywny w internecie. Jest współtwórcą strony popularnonaukowej www.fiztaszki.pl, gdzie publikuje krótkie artykuły dotyczące niebanalnych zjawisk fizycznych spotykanych w naszym codziennym życiu. Poprzez swoją stronę internetową zachęca również innych młodych adeptów nauki do podejmowania działań popularyzatorskich.

Główna część działalności popularyzatorskiej Michała Krupińskiego to jednak wykłady i prezentacje popularyzatorskie, bogato urozmaicane doświadczeniami na żywo. "Są to barwne spotkania, w luźnej atmosferze, prowadzone z humorem, będące bardziej dyskusją pomiędzy prezenterem a publicznością, aniżeli tradycyjnym wykładem. Michał Krupiński zawsze kładzie duży nacisk na interakcję z publicznością zachęcając do wspólnego eksperymentowania i aktywnego uczestnictwa" - zapewnia rzecznik IFJ PAN, Stanisław Kwieciński, który zgłosił kandydata do konkursu.

Krupiński od 2008 r. uczestniczy w Małopolskiej Nocy Naukowców. Pokazy organizował również w wybranych edycjach Festiwalu Nauki w Krakowie, Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizuje również warsztaty i pokazy Uniwersytetu Dzieci w Krakowie.

Ważną częścią podejmowanych przez niego działań są też warsztaty i pokazy dla dzieci i młodzieży. Są to zarówno zajęcia w krakowskich szkołach podstawowych, jak i inicjatywy weekendowe prowadzone pod egidą Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie, Uniwersytetu Dzieci oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Tego typu zajęcia odbywają się w mniejszych grupach, aby każdy uczestnik miał możliwość dyskusji z prowadzącym i aby samodzielnie mógł przeprowadzić doświadczenia. Na przestrzeni ostatniego roku w jego kameralnych warsztatach szacunkowo wzięło udział ponad pół tysiąca uczniów z Krakowa i okolic.

"Michał Krupiński podejmuje różnorodne działania popularyzatorskie. Zawsze jednak stara się, aby pretekstem do rozmowy o trudnych zagadnieniach naukowych były codzienne doświadczenia i zjawiska fizyczne, z którymi każdy wielokrotnie spotyka się w swoim życiu. Jako przykład można tutaj podać jego prezentację o ouzo mętnieniu (greckiej wódki - przyp. PAP). Okazuje się, że napoje alkoholowe są świetnym wstępem do dyskusji o liposomach. Innym przykładem są jego wykłady o kawie i herbacie, które w zaskakujący sposób przechodzą w rozmowę na temat nanostrukturyzacji i nowoczesnych materiałów" - zaznacza rzecznik IFJ PAN.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024