19.08.2019
PL EN
19.11.2013 aktualizacja 19.11.2013

Instytut Nenckiego nagrodzony medalem Pro Masovia

Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego otrzymał w poniedziałek medal pamiątkowy Pro Masovia przyznawany przez marszałka województwa mazowieckiego. Instytut nagrodzono za prowadzoną działalność naukową i wkład w rozwój cywilizacyjny regionu.

Medal Pamiątkowy Pro Masovia to wyróżnienie nadawane od 2006 roku. Medal otrzymują osoby fizyczne i prawne, organizacje oraz instytucje, które całokształtem swej działalności zawodowej, społecznej, publicznej i realizacją własnych zadań wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

„Państwa Instytut może się poszczycić długą tradycją, ciekawą historią oraz niezwykle bogatym dorobkiem (…) i jest dziś jedyną placówką naukową w kraju, w której badania w dziedzinie neurobiologii prowadzi się na wszystkich poziomach: od molekularnego do systemowego. Rangę Instytutu (…) potwierdza jego znakomity dorobek naukowy, imponująca liczba publikacji (…) oraz wielka aktywność i skuteczność w pozyskiwaniu grantów (…), a także współpraca z szeregiem wiodących ośrodków naukowych na świecie” - napisał w liście gratulacyjnym marszałek Struzik.

Jak powiedział odbierający nagrodę prof. Adam Szewczyk, działalność placówki skupia się wokół badań podstawowych oraz nowych metod terapii chorób cywilizacyjnych. "Prace tego typu wymagają interdyscyplinarności i ścisłej współpracy z licznymi ośrodkami polskimi i zagranicznymi, co w wymierny sposób wpływa na wzrost konkurencyjności regionu. Dalekosiężnym efektem badań w Instytucie Nenckiego są innowacyjne metody diagnostyczne i terapeutyczne wdrażane do medycyny. Cieszymy się, że ten wieloletni wysiłek został zauważony i doceniony przez władze Mazowsza” - stwierdził prof. Szewczyk.

Instytut Nenckiego rozpoczął działalność w 1918 roku. Dziś jest jednym z największych nieuniwersyteckich centrów badań biologicznych w Polsce. Prowadzi interdyscyplinarne badania z zakresu neurobiologii, neurofizjologii, biologii i biochemii komórkowej oraz biologii molekularnej.

Instytut Nenckiego współpracuje – w ramach ponad 100 projektów badawczych – z instytucjami naukowymi z 25 państw świata. Ponad stu naukowców Instytutu, działających w 37 pracowniach naukowych, realizuje obecnie przeszło 150 grantów krajowych i europejskich, w tym 12 grantów 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej, 15 grantów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz 108 grantów Narodowego Centrum Nauki.

PAP - nauka w Polsce

ekr/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019