Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.12.2013 aktualizacja 18.12.2013

Karol Wójcicki - z głową w gwiazdach

Zorganizował największe w Polsce wspólne obserwacje astronomiczne np. roju Perseidów, w Discovery Science prowadzi własny program popularnonaukowy „Tajniki Techniki”, a obecnie pracuje nad książką o astronomii dla najmłodszych. Karol Wójcicki jest kandydatem w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Instytucja Pozanaukowa.

"Na co dzień staram się trudne zagadnienia astronomiczne tłumaczyć najprościej jak się da, dzieląc się jednocześnie olbrzymim entuzjazmem, jakim je darzę. Uważam, że kluczem do sukcesu jest żywa fascynacja popularyzowanymi tematami" - tłumaczy Karol Wójcicki.

Astronomię aktywnie popularyzuje od 2003 roku, czyli 15. roku życia. Został wówczas członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dziś, choć dobiega zaledwie 25. roku życia, jego popularyzatorskimi dokonaniami z powodzeniem można już obdzielić kilka osób. Zawodowo związany był z planetarium w Muzeum Techniki w Warszawie oraz Centrum Nauki Kopernik (CNK), gdzie pracował jako animator. Obecnie pracuje w planetarium CNK Niebo Kopernika.

W Centrum Nauki Kopernik zrealizował i poprowadził liczne autorskie imprezy popularnonaukowe jak   "Tranzyt Wenus" z 2012 roku, a w 2013 roku największe w Polsce wspólne obserwacje astronomiczne roju Perseidów. Wcześniej, w 2009 r. współtworzył z Hanną Nowak-Radziejowską projekt "Niebo nad Warszawą" - nominowany do nagrody Popularyzator Nauki 2009. Regularnie uczestniczy w Pikniku Naukowym w Warszawie i festiwalach nauki organizowanych w całej Polsce. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci.

"Moja działalność popularyzatorska skierowana jest do każdego, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Od dwóch lat prowadzę cotygodniowe zajęcia astronomiczne dla dzieci w szkole podstawowej Eureka. Regularnie spotykam się z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce" - wyjaśnia Karol Wójcicki.

Z publicznością w każdym wieku spotyka się także podczas otwartych pokazów nieba organizowanych najpierw przy ul. Bartyckiej w siedzibie warszawskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a następnie w Centrum Nauki Kopernik. Dzięki temu miłośnicy astronomii mogą wspólnie oglądać takie zjawiska astronomiczne jak zaćmienie Słońca i Księżyca, tranzyt Wenus, roje meteorów. Niebo można wtedy obserwować przez specjalnie rozstawiane na tę okazję teleskopy, a wszystkiemu towarzyszy naukowy komentarz.

Razem z Olgą Woźniak stworzył dla dorosłej publiczności pokaz do planetarium Niebo Kopernika pt. „Konstelacja: Miłość” traktujący o miłości, astronomii i ludzkim mózgu. Wspólnie na Facebooku prowadzą też serwis popularnonaukowy "Z głową w gwiazdach" https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach, w którym komentują, dokumentują i informują o najważniejszych odkryciach naukowych i zjawiskach astronomicznych. Dzięki temu internauci dowiedzą się, na czym polega hybrydowe zaćmienie Słońca i że można je bezpiecznie obserwować stojąc ... pod drzewem. Szczeliny między liśćmi na drzewie działają jak camera obscura.

Na kanale "Discovery Science" Karol Wójcicki prowadzi własny program popularnonaukowy „Tajniki Techniki”. Pojawia się na antenie największych stacji informacyjnych w Polsce: TVN24, TVP Info, Polsat News. Komentuje tam bieżące zdarzenia naukowe, a przede wszystkim astronomiczne. Teksty popularnonaukowe regularnie publikuje na łamach Gazety Wyborczej, kilka artykułów opublikował również w tygodniku Newsweek. Obecnie pracuje nad książką o astronomii dla najmłodszych.

"Liczna współpraca z mediami może świadczyć o tym, że moja działalność cieszy się sporym zainteresowaniem. Jednak nic nie jest w stanie dorównać sytuacjom, gdy zaczepiany jestem w sklepach, na parkingach przy centrach handlowych, w kinie czy zwyczajnie na wakacjach przez ludzi, którzy mają ochotę przez chwilę porozmawiać o astronomii. W ostatnich latach stałem się osobą powszechnie rozpoznawaną co jeszcze bardziej uskutecznia moją misję popularyzowania nauki" - podkreśla Wójcicki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024