Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
29.11.2013 aktualizacja 29.11.2013

Najzdolniejsi uczniowie rozpoczęli zajęcia w prestiżowych instytutach

Ponad 300 najmłodszych naukowców już rozpoczęło - albo wkrótce rozpocznie - zajęcia w laboratoriach najlepszych polskich instytutów i uczelni. Stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci skorzystają z atrakcji przygotowanych przez naukowców Instytutu Chemii Organicznej PAN, Instytutu Chemii Fizycznej PAN czy Uniwersytetu Warszawskiego.

W październiku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci przyjął na ten rok szkolny 519 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw. Wśród nich jest 328 młodych naukowców, 135 muzyków, 36 plastyków i 20 tancerzy.

Pod koniec listopada w Warszawie rozpoczęły się warsztaty dla uzdolnionych chemików. Zdolnych uczniów zaprosili do swoich laboratoriów naukowcy z Instytutu Chemii Organicznej PAN, placówki od wielu lat współpracującej z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Po raz pierwszy równoległe warsztaty prowadzą również badacze z sąsiedniego Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

Licealiści wysłuchają szeregu specjalnie dla nich przygotowanych wykładów, a przede wszystkim – wezmą udział w toczących się w obu placówkach projektach badawczych. Poznają sprzęt laboratoryjny i nowoczesne metody badawcze. Razem z doktorantami i naukowcami będą się mierzyć z najaktualniejszymi problemami badawczymi w chemii. "Tego wszystkiego nie ma w najlepszej nawet szkole" - zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Niemal równocześnie rozpoczęły się w Warszawie warsztaty przyrodnicze dla młodszych uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym. Uczniowie podstawówek i gimnazjaliści wezmą udział w kilkudniowych zajęciach zorganizowanych przez Wydział Chemii, Wydział Fizyki i Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

"W ciągu 30 lat wypracowaliśmy bogatą ofertę zajęć dla uczniów w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach" – mówi dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Maria Mach. "Są także wiosenne i wakacyjne obozy naukowe, spotkania z najciekawszymi postaciami polskiej humanistyki organizowane w Krakowie, seminaria humanistyczne w Warszawie, plenery plastyczne, wystawy i dziesiątki koncertów" - dodaje.

1 grudnia rozpoczną się spotkania humanistyczne w Krakowie i warsztaty badawcze w Centrum Astronomicznym UMK w Piwnicach k. Torunia. Kilka dni później ruszają też warsztaty matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Kolejne zajęcia będą się odbywały przez cały rok, aż do września 2014 roku.

Przy realizacji programu stowarzyszenie współpracuje z wieloma placówkami, które nieodpłatnie udostępniają czas swoich pracowników i sale do zajęć, a nawet – sprzęt laboratoryjny i odczynniki.

"Niektóre z naszych warsztatów są już na stałe wpisane w kalendarze kierowników placówek badawczych i laboratoriów. Wiadomo, że +zdolne dzieci+ pojawią się, jak co roku, w listopadzie czy marcu. Narobią trochę zamieszania, zabiorą trochę czasu, ale też naprawdę włączą się w pracę badawczą. Zdarzało się, że uczniowie liceum jeszcze przed maturą stawali się pełnoprawnymi współautorami publikacji w międzynarodowych czasopismach" – dodaje Maria Mach.

Dotychczas pod opieką Funduszu było już ponad 5 tysięcy młodych Polek i Polaków, w tym – bardzo wielu pochodzącym ze wsi i małych miejscowości. Dziś to najmłodsi profesorowie, stypendyści Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, wielkie muzyczne indywidualności, najlepsi na świecie informatycy, znakomici lekarze, poeci, pisarze, artyści i przedsiębiorcy.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, lekarzy i studentów, pracujące od ponad 30 lat z utalentowanymi uczniami. Naukowcy – nieraz z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem – uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024