24.02.2020
PL EN
03.12.2013 aktualizacja 03.12.2013

Złoty Medal Chemii przyznany

Michał Papaj z Uniwersytetu Warszawskiego został w poniedziałek w Warszawie laureatem Złotego Medalu Chemii. Młodemu badaczowi udało się zamknąć atom kobaltu w pojedynczej nanocząstce. Badania mogą znaleźć zastosowanie np. w tworzeniu komputerów kwantowych.

Konkurs „Złoty Medal Chemii” ma na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii i jej pogranicza.

"Michał Papaj w pojedynczych nanocząstkach - obiektach o wielkości od kilku do stu nanometrów - których nie widać gołym okiem, zamyka jeszcze mniejsze twory, mianowicie atomy kobaltu. Osiąga w tym niebywałą precyzję - na jedną nanocząstkę przypada jeden atom kobaltu. Mistrzostwo świata! To praca, którą chwalono by się na MIT, Harvardzie czy Oksfordzie. To są badania naukowe światowej klasy" - skomentował w rozmowie z PAP dyrektor współorganizującego konkurs Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) prof. Robert Hołyst.

Struktura, którą udało się opracować laureatowi, ma ciekawe właściwości. "Za pomocą światła możemy operować stanem pojedynczego jonu kobaltu, który zamknięty jest w kropce kwantowej i wykorzystywać go do budowy pamięci kwantowych, które być może mogłyby być kluczowym elementem np. komputera kwantowego" - powiedział PAP Michał Papaj, który licencjat pisał na Wydziale Fizyki UW. Laureat otrzymał w nagrodę 10 tys. zł.

Srebrny Medal Chemii i 5 tys. zł trafiły z kolei do Adama Aleksandra Zielińskiego z Wydziału Chemii UW. Badacz zaprojektował nowe katalizatory na bazie rutenu, które mogą znaleźć zastosowanie przy syntezie leków czy tworzyw sztucznych. "W ramach badań udało się zsyntetyzować nowe i nieopisane katalizatory reakcji metatezy, o wyższej aktywności katalitycznej od obecnie dostępnych w handlu" - wyjaśnił laureat Srebrnego Medalu Chemii.

Z kolei laureatka Brązowego Medalu Chemii Renata Kasprzyk z Wydziału Fizyki UW (w nagrodę otrzymała 2,5 tys. zł) w swojej pracy licencjackiej pracowała nad znacznikami, które mogłyby w przyszłości posłużyć do wykrywania nowotworów. W metodzie, nad którą pracuje laureatka, wykorzystywany jest grafen.

Prof. Robert Hołyst przyznał, że konkurs to ukłon w stronę młodych badaczy. "Mówimy im: zależy nam na was. Licencjat to moment, kiedy człowiek być może po raz pierwszy rozważa, czy chce zostać naukowcem. My chcemy pomóc młodym podjąć taką decyzję" - powiedział prof. Hołyst.

"Chemia należy do tych dziedzin, w których Polacy mają silną markę. Tym bardziej warto wspierać zdolnych młodych badaczy, którzy już na tak wczesnym etapie kariery rozwijają ten obszar nauki. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera najlepszych, aby stali się jeszcze lepsi. Liczę, że osoby wyróżnione Złotym Medalem Chemii będą w przyszłości laureatami naszych programów, na przykład programu START dla najzdolniejszych młodych uczonych" - stwierdził prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz.

Oprócz nagród głównych wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł trafiły do czterech innych laureatów. Wszyscy finaliści konkursu zyskują możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie projektów. Ponadto firma DuPont, będąca fundatorem nagród, przyznała w tym roku cztery dodatkowe wyróżnienia i nagrodę finansową w wysokości 2250 zł.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/ bk/

Copyright © Fundacja PAP 2020