Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
03.01.2014 aktualizacja 03.01.2014

Korale mogą polubić kwaśne oceany

Związane z ociepleniem klimatu zakwaszenie oceanów może być korzystne dla niektórych koralowców – informuje “New Scientist”.

Wiele gatunków morskich – np. koralowce, skorupiaki i mięczaki - wykorzystuje zawarte w wodzie morskiej jony węglanowe do budowy swoich szkieletów, pancerzy czy muszli z węglanu wapnia. Jednak rosnący poziom dwutlenku węgla w powietrzu przyczynia się do zakwaszenia wody oceanów. Z tego powodu maleje dostępność jonów węglanowych. Naukowcy boją się, że wiele morskich gatunków nie przetrwa. Ich wymiernie może ograniczyć nasze zasoby pożywienia.

Z badań laboratoryjnych wynika, że w takich warunkach korale nie mogą przeżyć. Również obserwacja nielicznych raf występujących w naturalnie zakwaszonych wodach wskazuje, że stan zdrowia koralowców jest nie najlepszy.

Dlatego dla Kathryn Shamberger z Woods Hole Oceanographic Institution w Massachusetts i jej kolegów dużym zaskoczeniem było odkrycie, że rafy koralowe wokół archipelagu Palau na zachodnim Pacyfiku są w bardzo dobrym stanie – mimo bardzo niskiego pH (czyli zakwaszenia) i małej dostępności węglanów.

Jak twierdzi Philip Munday z James Cook University w Brisbane (Australia), sugeruje to, że korale potrafią jednak tworzyć węglan wapnia w bardziej zakwaszonej wodzie lub zaadaptowały się do niskiego poziomu węglanów.

Dokładne poznanie tego zjawiska będzie miało decydujące znaczenie dla zrozumienia wpływu zakwaszenia na rafy koralowe całego świata. (PAP)

pmw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024