Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
13.01.2014 aktualizacja 13.01.2014

UMCS świętuje 70-lecie

Noc Uniwersytetów, słownik biograficzny absolwentów, konferencja rektorów - to niektóre imprezy zaplanowane w 2014 r. z okazji 70-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnię tę ukończyło dotychczas ponad 210 tys. absolwentów.

„Chcemy pokazać zarówno przeszłość, dzieje naszej uczelni, jej dorobek, ale też spojrzeć w przyszłość, pokazać, że to uczelnia nowoczesna, że te 70 lat to nie są lata stracone” - powiedział rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.

Obchody 70-lecia istnienia uczelni zaplanowano na cały rok. W maju UMCS wraz z dwoma lubelskimi uczelniami, które niegdyś wydzieliły się UMCS - Uniwersytetem Przyrodniczym i Uniwersytetem Medycznym - zorganizują Noc Uniwersytetów. Podczas tej nocy na tych uczelniach odbędą się rozmaite pokazy naukowe, prezentacje artystyczne a także zawody sportowe.

Z okazji jubileuszu UMCS przygotuje także biograficzny słownik absolwentów UMCS w wersji elektronicznej. „Chcielibyśmy się dowiedzieć i pokazać, jakie są losy naszych absolwentów. Mamy nadzieję, że oni sami zechcą się zaprezentować. To będzie bardzo ciekawa ilustracja roli i znaczenia naszej uczelni” – zaznaczył Michałowski.

Dotychczas studia na UMCS ukończyło ponad 210 tys. osób. Jak podkreślił rektor, słownik biograficzny będzie stale uzupełniany.

W czerwcu zaplanowano zjazd absolwentów UMCS w Lublinie. Oprócz spotkań na uczelni, na poszczególnych wydziałach, w programie zjazdu jest Piknik Absolwentów i Przyjaciół UMCS, połączony z koncertem zespołu Bajm. Organizowana będzie też akcja sprzedaży cegiełek na remont sali widowiskowej w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”.

W programie obchodów jubileuszu jest również dwudniowa Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich, która odbędzie się w październiku w Lublinie.

UMCS w roku 2014 nada tytuły doktora honoris causa pięciu naukowcom – prof. Jeanowi Poesenowi, prof. Romanowi Hausnerowi, prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, prof. Bogusławowi Śliwerskiemu oraz prof. Adamowi Rotfeldowi.

Będą też wydawane publikacje naukowe, monografie, prezentujące dzieje uczelni, historię jej powstania, a także wspomnienia jej dawnych pracowników, rektorów. Planowane są także wydawnictwa prezentujące twórczość pracowników UMCS.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach powstawały nowe wydziały, a po kilku reorganizacjach z UMCS wydzieliły się dwie inne lubelskie uczelnie - Akademia Medyczna i Akademia Rolnicza - obecnie Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy.

Obecnie UMCS to największa uczelnia publiczna we wschodniej Polsce. Ogółem na wszystkich typach studiów na 10 wydziałach studiuje tu ponad 22 tys. osób. Podczas ostatniej rekrutacji przyjęto ponad 9,3 tys. osób. Uczelnia zatrudnia prawie 1,8 tys. nauczycieli akademickich.

PAP - Nauka w Polsce

ren/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024