18.12.2018
PL EN
16.01.2014 aktualizacja 16.01.2014

Powstała globalna baza odmian winogron

Powstała baza danych na temat uprawianych na świecie winogron i regionów ich uprawy. Baza pozwala dostrzec nowe trendy w zachowaniach konsumentów i może pomóc producentom w adaptacji do zmian klimatu - twierdzą naukowcy z University of Adelaide.

Bazę stworzono na podstawie danych i statystyk z 44 krajów, w których produkuje się 99 proc. wina. Zdaniem prof. Kyma Andersona ze Szkoły ekonomii na University of Adelaide baza powstała w odpowiedzi na wyraźne zapotrzebowanie ze strony przemysłu winiarskiego.

"W epoce globalizacji wina jego producenci, aby być konkurencyjni, muszą wykorzystywać odmienności wina - te geograficzne i te związane z istnieniem różnych jego odmian. Jeśli chodzi o świat win - ich odmiany i regiony, ta baza danych zapewnia dużą przejrzystość" - mówi Anderson.

Pozwala też dostrzec zmieniające się trendy w zachowaniach konsumentów. "Pokazuje, że 20 lat temu Airen - jedna z odmian jasnych winogron z Hiszpanii, była najpowszechniej uprawiana na świecie. Dziś pod tym względem przoduje Cabernet Sauvignon" - dodaje Anderson.

W 2000r. białe winogrona były hodowane powszechniej, niż obecnie. A jednak w pierwszej dekadzie XXI w. sytuacja się odmieniła i globalny odsetek powierzchni winnic, w których uprawia się ciemne winogrona, wzrósł z 49 do 55 proc. - mówi ekspert. "Jest to zgodne z tym, co wiemy na temat zmian w spożyciu wina, kiedy wiele krajów rezygnuje z wina białego i kiedy obserwujemy wzrost spożycia wina w Chinach, gdzie preferowane jest czerwone" - dodaje.

Zdaniem Andersona właściciele winnic mogą skorzystać z bazy, aby lepiej przygotować się do skutków zmian klimatu. "Producenci wina wiedzą, że zmiany klimatu wpływają również na ich winogrona. Stale poszukują atrakcyjnych odmian, które sprawdzą się w klimacie podobnym do tego, jakiego mogą się spodziewać już za kilkadziesiąt lat" - tłumaczy.

Bazę finansuje Grape and Wine Research and Development Corporation (GWRDC). Można ją znaleźć na stronie: www.adelaide.edu.au/wine-econ/databases/winegrapes (PAP)

zan/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2018