06.07.2020
PL EN
04.03.2014 aktualizacja 04.03.2014

Studenci z NZS UW solidarni ze studentami z Ukrainy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dotarcie z bezpośrednią pomocą do Ukraińców i nacisk na polskie władze, by stanowczo stawiały sprawę suwerenności Ukrainy na arenie międzynarodowej zapowiadają w liście do ukraińskich studentów członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW.

Jak powiedział Tomasz Leś z NZS UW pod listem może podpisać się każdy, kto czuje taką potrzebę. Podpisy zbierane są do godziny 15 przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego, ale prawdopodobnie będzie można podpisać się również w środę. W przypadku dużego zainteresowania studenci planują zbieranie podpisów również w internecie.

List wraz z podpisami członkowie NZS UW zamierzają wysłać do ukraińskich organizacji studenckich i uniwersytetów.

"Zdajemy sobie sprawę, że Wasz wysiłek – tysięcy studentów i innych obywateli Ukrainy, którzy walczyli na Majdanie jest teraz zagrożony przez agresywną politykę Władimira Putina. W ciągu ostatnich tygodni środowisko polskich studentów organizowało akcje wspierające Was – zbiórki, protesty, manifestacje. Zamierzamy te działania zintensyfikować tak, aby po pierwsze dotrzeć do Was z bezpośrednią pomocą, a po drugie, aby wywrzeć presję działań na naszej klasie politycznej" - piszą w liście członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW.

Jako przedstawiciele środowiska studentów zamierzają naciskać na polskie władze, aby te stanowczo stawiały sprawę suwerenności Ukrainy na arenie międzynarodowej i wymusiły konkretne i zdecydowane działania wobec Rosji. "Za skandaliczną uważamy opieszałość organizacji międzynarodowych, w których nasz kraj ma - jak się okazuje w takich sytuacjach wątpliwą przyjemność - uczestniczyć" - piszą przedstawiciele NZS UW.

W liście wyrażają też podziw za upór, z jakim Ukraińcy walczyli "z krwawym i skorumpowanym reżimem Wiktora Janukowycza". "Pokazaliście, że nawet w dzisiejszych czasach żyją ludzie gotowi na najwyższe poświęcenie w imię ideałów. Pozostaniecie dla nas wielkim wzorem. Sprawdzian dany Wam przez historię zdaliście w sposób budzący podziw w sercach całej Europy" - podkreślają polscy studenci.

"W historii Polski mieliśmy wiele chwil, które pomagają nam uświadomić sobie, przez co teraz przechodzicie. Walczycie teraz tak jak my parę pokoleń wcześniej o wolność, sprawiedliwość, prawo do nauki, prawo do rozwoju w nieskorumpowanym państwie. W trudnych dla Waszego narodu chwilach chcemy Was zapewnić o naszym wsparciu". (...) "Pokazaliście, że nawet w dzisiejszych czasach żyją ludzie gotowi na najwyższe poświęcenie w imię ideałów. Pozostaniecie dla nas wielkim wzorem. Sprawdzian dany Wam przez historię zdaliście w sposób budzący podziw w sercach całej Europy" - czytamy w liście NZS.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020