24.02.2020
PL EN
12.03.2014 aktualizacja 12.03.2014

Powołano Łódzkie Porozumienie Doktorantów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Realizacja interdyscyplinarnych projektów i konferencji naukowych, a także integracja środowiska doktorantów województwa łódzkiego - to niektóre cele Łódzkiego Porozumienia Doktorantów (ŁPD) powołanego przez samorządy kilku uczelni.

Statut ŁPD podpisali w środę przedstawiciele samorządów doktorantów Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Po podpisaniu statutu odbyło się pierwsze posiedzenie nowej reprezentacji łódzkich doktorantów.

Doktoranci różnych kierunków z łódzkich uczelni chcą wspólnie realizować interdyscyplinarne projekty rozwijające potencjał Łodzi i regionu, a także krajową i międzynarodową współpracę młodych naukowców.

Jak powiedziała PAP przewodnicząca Rady Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Medycznego Anna Walczak, młodzi naukowcy poprzez porozumienie chcą stworzyć platformę, dzięki której mogliby się kontaktować, wymieniać doświadczeniami i tworzyć nowatorskie projekty interdyscyplinarne. Porozumienie ma także reprezentować tę grupę młodych naukowców oraz pomagać w kontaktach z Krajową Reprezentacją Doktorantów i władzami samorządowymi. Według niej szacuje się, że w Łodzi jest ok. 3 tys. doktorantów.

Walczak przyznała, że doktoranci chcieliby, aby była większa oferta grantów, o które mogliby się ubiegać. "To na szczęście się zmienia i chcielibyśmy zwiększyć naszą siłę przebicia na rynku naukowym" - dodała.

Jak powiedziała PAP przewodnicząca Krajowej Reprezentacji Doktorantów (KRD) Marta Dendys, w Polsce działa już kilka lokalnych porozumień doktorantów w największych ośrodkach akademickich m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, są także nieformalne struktury w mniejszych ośrodkach.

KRD jako przedstawiciel całego środowiska doktorantów w Polsce wyraża opinie iwspółpracuje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawach dot. kształtowania wyglądu studiów doktoranckich, rozporządzeń czy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

"Naszym zadaniem jest przed wszystkim wspieranie inicjatyw doktoranckich, współpraca z porozumieniami lokalnymi i branżowymi oraz wsparcie doktorantów i pomoc w kwestiach prawnych i wszystkich innych, które dotyczą organizacjistudiów doktoranckich" - powiedziała Dendys.

Jej zdaniem, podstawowym problemem środowiska doktorantów w Polsce jest brak bardzo jasnych regulacji prawnych, które określałyby miejsce doktoranta w świecie nauki. "Przez działania i inicjatywy chcemy wypracować swoją markę doktoranta, żeby już nikt nie zastanawiał się, czy jesteśmy bardziej studentami, czy pracownikami uczelni, tylko żeby każdy wiedział, że doktoranci to młodzi naukowcy" - podkreśliła.

Uroczystość podpisania Statutu ŁPD odbyła się w Urzędu Marszałkowskim w Łodzi. W ocenie przewodniczącej KRD, lokalne porozumienia doktorantów powinny ściśle współpracować z samorządami, bowiem ośrodki akademickie są motorem rozwoju danego regionu. "Ważne jest, żeby takie porozumienie promowało doktorantów i umożliwiało im rozwój w ramach konkretnego województwa czy ośrodka akademickiego" - dodała.

W Łódzkiem od dwóch lat przyznawane są stypendia naukowe marszałka województwa dla wybitnych młodych naukowców.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020