25.02.2020
PL EN
18.03.2014 aktualizacja 18.03.2014

Wmurowano kamień węgielny pod Park Naukowo-Technologiczny w Opolu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod budowę Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Dwa budynki Parku, w których znajdą się inkubator przedsiębiorczości oraz część laboratoryjna, mają powstać w rok. Koszt inwestycji to 14 mln zł.

Park Naukowo-Technologiczny (PNT) w Opolu ma być miejscem współpracy biznesu i nauki. Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński na poniedziałkowym wmurowaniu kamienia węgielnego mówił, że obiekt ten był „przedmiotem marzeń”, w którym mają „spotkać się myśli ludzi kreatywnych, niespokojnych i innowacyjnych”. „To ma być miejsce, gdzie te myśli będą się wiązać w pomysły, które potem zmienią rzeczywistość” – powiedział.

Wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś podkreślił z kolei, że Polska ma spory potencjał do rozwijania gospodarki opartej na wiedzy ze względu na stojącą na wysokim poziomie naukę, dobrze wykształcone społeczeństwo oraz sukcesy gospodarcze przedsiębiorców. Jest jednak – jak mówił – na szarym końcu w rankingach pod względem liczby patentów czy wdrażanych innowacji. W jego przekonaniu takie jednostki jak budowany w Opolu Park Naukowo-Technologiczny pomogą to zmienić i stworzyć nową jakość.

PNT ma się docelowo składać z pięciu części. W pierwszym, właśnie rozpoczynanym etapie jego budowy powstaną dwa budynki, każdy po ok. 1,7 tys. m kw. W jednym z nich będzie się mieścił trzypiętrowy inkubator przedsiębiorczości z salami konferencyjnymi. W nim mają znaleźć miejsce branże IT i branża informatyczna. W drugim natomiast powstaną laboratoria doświadczalne, w tym cztery hale wdrożeniowe.

„Na część tych hal są już zainteresowani” – powiedział PAP w poniedziałek prezesa PNT prof. Jarosław Mamala.

Budynki będą energooszczędne. Ten, w którym znajdzie się część laboratoryjna, zbuduje firma Skanska, a drugi - MPM Development. Łączny koszt budowy dwóch pierwszych części Parku wyniesie w sumie nieco ponad 14 mln zł, z czego ponad 6 mln zł stanowi dofinansowanie, które urząd marszałkowski przyznał z pieniędzy unijnych.

Opole powołało spółkę, która będzie odpowiedzialna za budowę i prowadzenie Parku Naukowo-Technologicznego. Jej prezes, prof. Mamala, zapewnił, że w minionym roku kilkuosobowe grono pracowników Parku pozyskało do współpracy już wielu partnerów, w tym uczelnie z Opolszczyzny, Poznania czy Gdańska.

Przedstawiciele Parku wraz z firmami oraz uczelniami opracowali już kilka projektów. Dotyczą one m.in. zasilania silnika samochodowego na wodę, tworzenia nowych materiałów budowlanych czy wielofunkcyjnego urządzenia do diagnostyki pojazdów. „A to jest tylko część; projektów i partnerów, które udało się nam pozyskać, jest więcej” – zapewnił prof. Mamala.

Park Naukowo-Technologiczny powstanie przy ulicy Wrocławskiej, obok otwartego niedawno Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Część laboratoryjna i inkubator mają być gotowe do końca marca przyszłego roku. (PAP)

kat/ pad/

Copyright © Fundacja PAP 2020