22.10.2019
PL EN
25.03.2014 aktualizacja 25.03.2014

PWSZ w Płocku partnerem ETS

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Płocku została partnerem Educational Testing Service (ETS), organizacji zajmującej się certyfikatami językowymi i narzędziami wspomagającymi naukę języków obcych.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka płockiej PWSZ Agnieszka Grażul-Luft, dzięki partnerstwu uczelnia ta stała się ośrodkiem egzaminacyjnym ETS Preferred Associate i "będzie przeprowadzała egzaminy potwierdzające biegłość językową w zakresie języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego".

Do egzaminu może przystąpić każdy, nie tylko studenci, ale także dzieci i dorośli w różnym wieku. Istnieje też możliwość sprawdzenia znajomości języka obcego odpowiadającego profilowi zawodowemu, np. biznesowego.

"Specyfiką egzaminu jest to, że kandydat nie deklaruje poziomu znajomości języka. To właśnie egzamin określa stopień zaawansowania i w sposób obiektywny certyfikuje poziom biegłości językowej. Nie ma też progów zdawalności. Piszący nie otrzyma oceny w postaci stopnia. Dostanie natomiast certyfikat, który potwierdzi jego poziom zaawansowania w postaci nazewnictwa zgodnego z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego" - wyjaśniła Grażul-Luft.

Zaznaczyła, że certyfikat zgodności z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego może okazać się przydatny np. osobom poszukującym zatrudnienia. Certyfikat jest uznawany przez firmy i uczelnie na całym świecie.

"Zdający egzamin ETS otrzymuje również szczegółowy raport kompetencji językowych z analizą sprawności językowych pod kątem obecnego poziomu umiejętności. Raport ma charakter informacyjny do użytku zdającego" - dodała Grażul-Luft.

ETS z siedzibą w Princeton (USA) jest największą, niezależną organizacją non-profit, zajmującą się badaniami w dziedzinie edukacji i tworzeniem systemów oceny. Działa od 1947 r., specjalizując się m.in. w badaniach edukacyjnych i udostępnianiu obiektywnych systemów oceny dla klientów indywidualnych, instytucjonalnych i korporacyjnych na całym świecie.

PAP - Nauka w Polsce

mb/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019