Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
02.04.2014 aktualizacja 02.04.2014

Coraz więcej drużyn w europejskich zawodach łazików marsjańskich

Drużyny z USA, Kanady, Indii, Kolumbii, Egiptu, Niemiec i Polski zgłosiły się do udziału w pierwszej europejskiej edycji zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge (ERC), które na początku września odbędą się w Polsce. Rejestracja chętnych drużyn trwa do 30 kwietnia.

Organizatorem wydarzenia jest Mars Society Polska. Jednym z patronów medialnych serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

Konkurs jest wzorowany na University Rover Challenge (URC), corocznych zawodach rozgrywanych na pustyni w Stanach Zjednoczonych. Zawody są skierowane do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni wyższych. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie i budowa łazika marsjańskiego, który będzie rywalizował w terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie.

Z Polski do udziału w zawodach zgłosili się już studenci z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

"Chcemy, by Scorpio 4 był całkowicie modułowy, żeby było możliwe testowanie części oddzielnie. Staramy się też poszerzyć możliwości łazika. Nowy robot będzie platformą mobilną, na której można zamontować profesjonalny sprzęt badawczy" – mówi koordynator drużyny z Politechniki Wrocławskiej Szymon Dzwończyk. "Widzimy, jak wiele drużyn z całego świata zapisuje się na konkurs. Staramy się podnosić sobie poprzeczkę i mamy nadzieję, że poziom ERC będzie wyższy niż URC" – dodaje.

W zawodach weźmie też udział 19-osobowy zespół inżynierów z Egiptu: Space Systems Technology Laboratory. "Tworzymy model łazika, który będzie pierwszą taką konstrukcją w Egipcie" – mówi koordynator drużyny z Uniwersytetu Kairskiego Hamed Gamal. "Obecnie pracujemy nad ulepszeniem systemów, tak żeby na European Rover Challenge zaprezentować się od jak najlepszej strony i zająć wysoką pozycję" - zapewnia.

Zespoły, które chcą wziąć udział w rywalizacji, mają czas do 30 kwietnia, bo wtedy kończy się sam proces rejestracji. Prace nad konstrukcją łazika mogą trwać aż do września. Zawody odbędą się między 5 a 7 września w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim.

Łaziki będą wykonywały różne zadania: od misji naprawczych poprzez nawigację w terenie, pobieranie próbek gruntu oraz ich analizy. Wszystkie będą wykonywane zdalnie, co oznacza, że uczestnicy nie będą mieli – tak jak w prawdziwych misjach marsjańskich – kontaktu wzrokowego z pojazdem. Jedynym narzędziem umożliwiającym kierowanie łazikiem i pokonywanie przeszkód będą kamery pokładowe oraz system GPS.

Elementem ERC i okazją do spotkania ekspertów z całego świata będzie również trzydniowa konferencja naukowa Człowiek w Kosmosie. Wystąpią podczas niej m.in. założyciel organizacji Mars Society, Robert Zubrin czy profesor nadzwyczajny Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Jerzy Achimowicz. W konferencji będą uczestniczyć również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego i prywatni przedsiębiorcy.

Zawody współorganizują: agencja Planet PR, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu k. Chęcin, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Austriackie Forum Kosmiczne, ABM Space Education.

Szczegółowe informacje na temat ERC są dostępne na stronie: www.roverchallenge.eu

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024