Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
07.04.2014 aktualizacja 07.04.2014

Rusza program Praxis - zagranicznych staży z zarządzania badaniami

Zagraniczny staż w ośrodku naukowym lub firmie, który umożliwi rozwijanie umiejętności w zarządzaniu projektami badawczymi i zespołami naukowymi, oferuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP), w rozpoczętym właśnie programie Praxis.

Program ma umożliwić osobom zajmującym się nauką – niezależnie od tego, czy realizują projekt badawczy w instytucji naukowej, czy też zajmują się wdrażaniem wyników badań w gospodarce – nabycie praktycznych umiejętności, które nie są wpisane w „klasyczny” program studiów. Ma on rozwijać umiejętności uczonych z zakresu: zarządzania projektami badawczymi i zespołami naukowymi, współpracy interdyscyplinarnej, transferu technologii oraz komercjalizacji wyników badań. Staż będzie się odbywał w zagranicznym ośrodku naukowym lub firmie i może potrwać od jednego do sześciu miesięcy.

W stażu uczestniczyć może zarówno doktorant, który kierowanie zespołem naukowym ma jeszcze przed sobą, jak i osoba ze stopniem doktora habilitowanego, która postanowiła lepiej się przygotować do procesu komercjalizacji wyników prowadzonych badań. W programie mogą wziąć udział uczeni reprezentujący wszystkie dziedziny nauki.

"Program Praxis ma umożliwić zaplanowanie stażu dostosowanego do indywidualnych potrzeb uczestnika. Dlatego też to osobie składającej wniosek zostawiamy decyzję, czy potrzebuje jednego, trzech czy może sześciu miesięcy na osiągnięcie zakładanych celów, czy lepszym środowiskiem nauki będzie dla niego uczelnia czy firma" – wyjaśnia koordynatorka programu Julia Zimmermann.

Składanie wniosku do programu należy rozpocząć od uzgodnienia z wybraną instytucją - firmą lub uczelnią zagraniczną - ramowego planu stażu. Zostanie on dołączony do wniosku, w którym należy wskazać cel stażu oraz wyjaśnić, w jaki sposób zostanie on osiągnięty. Trzeba także uzasadnić wybór miejsca realizacji stażu i przydatność nabytych umiejętności w późniejszej pracy.

Wniosek oceniany jest formalnie i merytorycznie. W ramach oceny merytorycznej sprawdzane są: cele stażu oraz zakładane sposoby ich realizacji, dotychczasowe osiągnięcia naukowe osoby składającej wniosek, uzasadnienie wyboru instytucji przyjmującej, ramowy plan stażu i możliwość wykorzystania nabytych umiejętności w dalszej pracy zawodowej.

Podczas stażu jego uczestnik otrzymuje m.in.: ryczałt na koszty utrzymania, w wysokości zależnej od kraju, w którym odbywany jest staż oraz miesięczny dodatek podróżny. Wypłacane są one w dwóch częściach – 80 proc. w okresie realizacji stażu i 20 proc. po złożeniu sprawozdania końcowego i zaakceptowaniu go przez FNP.

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, zaś kwalifikacja do programu odbywa się co trzy miesiące. Program jest realizowany w ramach projektu SKILLS, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: http://www.fnp.org.pl/oferta/skills-praxis/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024