10.12.2019
PL EN
05.05.2014 aktualizacja 05.05.2014

IRZiBŻ PAN w Olsztynie otwiera swoje laboratoria

Sekrety laboratorium sensorycznego albo mobilnego laboratorium kriokonserwacji komórek poznać będzie można podczas Dnia Otwartego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Instytut otwiera swoje podwoje dla zwiedzających 8 maja.

Mieszkańcy Warmii i Mazur będą mieli wyjątkową okazję odwiedzenia, niedostępnych na co dzień laboratoriów instytutu. Placówka przygotowała warsztaty, pokazy, konkursy i quizy, które pozwolą w praktyczny sposób pokazać pracę olsztyńskich naukowców -poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Iwona Kieda z IRZiBŻ.

Goście będą mieli do wyboru ścieżkę laboratoryjną oraz piknikową. Osoby, które wkroczą na ścieżkę laboratoryjną, zajrzą m.in. do laboratorium sensorycznego, w którym poznać można będzie tajniki pracy specjalnego panelu ekspertów, którzy zajmują się oceną walorów smakowych i zapachowych produktów, które później trafią na półki sklepów. W laboratorium Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności będzie się można z kolei dowiedzieć, czy wiemy, co jemy. Można też będzie sprawdzić, ile witaminy C jest w soku, który na co dzień pijemy albo ile skrobi kryje się w poszczególnych rodzajach makaronu czy mąki. Będzie można odwiedzić Laboratorium Metabolomiki, w którym znajduje się najnowocześniejszy sprzęt badawczy do analizy żywności zakupiony dzięki projektowi RPO Żywność dla Zdrowia.

Osoby, które wybiorą ścieżkę piknikową, poznają inteligentne bioczujniki stosowane do wykrywania choroby Alzheimera opracowywane w Zakładzie Biosensorów. Goście będą też mogli wejść do mobilnego laboratorium kriokonserwacji komórek, wykorzystywanego w badaniach nad ochroną gatunków zwierząt zagrożonych wymarciem. Planowane są też liczne degustacje produktów powstałych dzięki współpracy nauki z przemysłem w ramach projektu POKL „Oficer Łącznikowy”.

Dzień Otwarty odbędzie się 8 maja w godz. 9-15 w siedzibie Instytutu przy ul. Tuwima 10 w Olsztynie z okazji 10-lecia Polski w UE. Szczegóły na stronie Instytutu: http://www.pan.olsztyn.pl/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019