22.03.2019
PL EN
14.05.2014 aktualizacja 14.05.2014

Penderecki honorowym doktorem Uniwersytetu Zielonogórskiego

Kompozytor Krzysztof Penderecki odebrał we wtorek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego, w uznaniu dokonań twórczych, światowego znaczenia jego dzieł i zawartego w nich przesłania w obronie "absolutnych wartości etyczno-intelektualnych".

„Uważam, że każdego cieszy, że zostaje zauważony. Im człowiek starszy to się wydaje, że już wszyscy o nim zapomnieli. Ja już jestem po osiemdziesiątce, ale właściwie nie odczuwam tego wieku zupełnie. Cieszę się bardzo i myślę, że będziemy utrzymywać kontakty, bo to jest ważne, że nie tylko daje się dyplom i koniec, ale powinna być jakaś współpraca. Ja też tego oczekuję” - mówił w rozmowie z dziennikarzami Penderecki. Zapowiedział objęcie opieką muzyczną uczelni w Zielonej Górze, mieście, które - jak powiedział - "ma i dobrą orkiestrę i muzyczne tradycje".

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński powiedział, że dla kierowanej przez niego uczelni możliwość nadania tej najwyższej godności akademickiej dla tak wybitnego kompozytora, muzyka i pedagoga to wielki zaszczyt i wyróżnienie.

„Pan profesor do tej pory był doktorem honoris causa sześciu polskich uczelni, w tym tylko trzech uniwersytetów i to największych. A my jesteśmy tym jednym z najmniejszych i zależało nam na tym, żeby przez swoją zgodę, swoją wizytę pan profesor pokazał, że muzyka, że działania w kierunku kultury, działania artystyczne na małych, regionalnych uczelniach, też są bardzo ważne” - powiedział na konferencji prasowej Kuczyński.

Penderecki został 11. doktorem honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zanim odebrał dyplom, w poniedziałek wraz z małżonką Elżbietą wziął udział w otwarciu w Zielonej Górze wystawy pt. „Powiało na mnie morze snów… Partytury i muzyczne notacje Profesora Krzysztofa Pendereckiego”.

Ekspozycja prezentuje 29 oryginalnych partytur kompozytora, takich jak „Diabły z Loudun”, „Requiem” czy „Siedem bram Jerozolimy”. Wystawę w Bibliotece Uniwersyteckiej można oglądać do 16 czerwca br.

81-letni Penderecki to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów, dyrygent i pedagog. Wśród kompozycji Pendereckiego, które zyskały największe uznanie, są opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska" i "Ubu Król", "Te Deum", dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II, "Polskie Requiem", napisane dla uczczenia 40. rocznicy zakończenia II wojny światowej, monumentalne "Siedem bram Jerozolimy", skomponowane z okazji 3000-lecia Jerozolimy oraz "Credo".

W 2000 r. Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie m.in.: w Leuven, Bordeaux, Madrycie, Pittsburgu oraz Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kompozytor jest również honorowym obywatelem wielu miast na świecie.

W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Uniwersytet Zielonogórski jest największą uczelnią w woj. lubuskim. Na jego 11 wydziałach studiuje obecnie ok. 13 tys. osób. (PAP)

mmd/ ls/ jbr/

Copyright © Fundacja PAP 2019