26.02.2020
PL EN
27.05.2014 aktualizacja 27.05.2014

W sobotę w Krakowie finał konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”

Łańcuch zbudowany z ponad 60 urządzeń wykorzystujących prawa fizyki do transportowania metalowej kulki będzie można zobaczyć 31 maja w Krakowie podczas finału konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”.

Urządzenia były budowane przez ostatnie miesiące przez uczestników konkursu (wcześniej zgłoszonych) - uczniów oraz studentów. Każde urządzenie jest inne, ale łączy je wspólny cel: przekazanie metalowej kulki z poprzedniego do następnego urządzenia, tak, aby zachwycić przy tym zarówno publiczność, jak i komisję - poinformowało Biuro Karier i Promocji Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w przesłanym PAP komunikacie.

Podobny konkurs od ośmiu lat odbywa się w Słowenii, co roku angażując ponad 50 drużyn. W Polsce konkurs organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej UJ oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Uroczysty finał konkursu rozpocznie się o godz. 11.00 w Hali TS Wisła w Krakowie i potrwa do godz. 15.00. Jak zapowiadają organizatorzy, łańcuch urządzeń uruchamiany będzie kilkakrotnie, aby publiczność miała okazję obejrzeć pracę każdego z nich.

Po obejrzeniu kolejnych uruchomień specjalna komisja konkursowa wyłoni zwycięzców we wszystkich kategoriach wiekowych. Będzie też miejsce na nagrody specjalne: dla kategorii „rodzina” oraz nagrody publiczności.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.lancuch.if.uj.edu.pl

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020