Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
04.06.2014 aktualizacja 04.06.2014

Nowy kierunek studiów na UG związany z energetyką jądrową

Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna to jeden z pięciu nowych kierunków studiów, które otworzy w roku akademickim 2014/15 Uniwersytet Gdański. Uczelnia zamierza przyjąć łącznie ok. 18 tys. osób na studia stacjonarne i niestacjonarne.

"Na kierunku bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna będą się kształcić przyszli specjaliści nadzorujący działalność medyczną, techniczną i przemysłową z wykorzystaniem materiałów jądrowych i źródeł promieniowania jonizującego, zwłaszcza w perspektywie uruchomienia energetyki atomowej w Polsce" - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa UG Beata Czechowska-Derkacz.

Wyjaśniła, że ukończenie tych studiów da szansę zatrudnienia w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, instytucjach i firmach certyfikujących urządzenia stosowane m.in. w placówkach służby zdrowia, przemyśle, laboratoriach diagnostycznych i kontrolnych.

Nauka na tym kierunku będzie miała charakter trzyletnich studiów stacjonarnych I stopnia. Będą to studia interdyscyplinarne na wydziałach chemii oraz matematyki, fizyki i informatyki.

Pozostałe nowe kierunki na gdańskiej uczelni to: biologia medyczna, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, ichtiologia morska oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.

UG uruchomi też od przyszłego roku akademickiego nowe kierunki w języku angielskim: European and International Business Law and EU Administration oraz studia na kierunkach: matematyka, fizyka i fizyka medyczna (Mathematics, Physics, Medical Physics).

W ubiegłym roku akademickim UG wprowadziła dziewięć nowych kierunków studiów: bezpieczeństwo narodowe, biznes i technologię ekologiczną, etnofilologię kaszubską, iberystykę, pedagogikę wczesnej edukacji, podatki i doradztwo podatkowe, sinologię, zarządzanie instytucjami artystycznymi oraz kryminologię. Absolutnym hitem wśród kandydatów cieszył się ten ostatni kierunek. O indeks na kryminologii ubiegały się 44 osoby (na jedno miejsce).

PAP - Nauka w Polsce

rop/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024