10.12.2019
PL EN
06.06.2014 aktualizacja 06.06.2014

Koala tulą się do drzew dla ochłody

Tulenie się do drzew, których pnie w dolnych częściach są stosunkowo chłodne, pomaga koalom przetrwać upały i walczyć z przegrzaniem - informują naukowcy na łamach "Biology Letters".

Wykorzystując kamery termowizyjne naukowcy z University of Melbourne obserwowali koale w czasie upału. Najpierw zauważyli, że zimą zwierzęta te przebywają i żerują na drzewach nieco wyżej, a latem, zwłaszcza w najbardziej upalne dni, przesuwają się ku dołowi. Wtedy też wyjątkowo tulą się do pnia.

Jednocześnie pomiary temperatury pni wykazały, że kiedy temperatura sięga 39 st. C, pnie drzew były o kilka stopni chłodniejsze niż powietrze. "Zaczęliśmy się zastanawiać, czy może koale wykorzystują drzewa jako rozpraszacz ciepła" - opowiada dr Michael Kearney z University of Melbourne.

Kiedy naukowcy sięgnęli po kamery termowizyjne i robili koalom zdjęcia w wyjątkowo upalne dni, "stało się oczywiste, co robią koale" - mówi Kearney. "Na zdjęciach można zobaczyć koale siedzące na chłodniejszej części pnia, z zadkiem przyklejonym do najchłodniejszego miejsca" - opowiada.

Jak wyjaśnia Kearney, duże drzewa posiadają swój własny, ochronny "mikroklimat", który może być ważny również dla zwierząt. Metody regulowania temperatury naukowcy sprawdzali w ramach szerzej zakrojonych badań dotyczących wpływu klimatu na lądowe zwierzęta Australii. W ostatnich miesiącach kontynent ten doświadczał wyjątkowo intensywnej fali upałów.

Chłodniejszy "mikroklimat" drzew pomaga zwierzętom przeżyć w czasie wyjątkowych upałów, co widać na specjalnych zdjęciach - komentuje na stronie BBC inny ekolog, również wykorzystujący w pracy kamery termowizyjne, dr Justin Welbergen z James Cook University.

Jego wcześniejsze badania dotyczyły wpływu upałów na dzikie zwierzęta. Według jego ustaleń w ciągu zaledwie jednego dnia skrajnego upału w południowo wschodniej części stanu Queensland padło aż 45,5 tys. latających lisów (jak nazywa się jedną z rodzin nietoperzy). "Na naszych termowizyjnych zdjęciach widać, jak grupy latających lisów próbują sobie poradzić z potwornym upałem, rozprowadzając na skrzydłach ślinę" - opowiada.

Tulenie drzew - mówi Kearney - pomaga koalom uniknąć utraty nadmiaru wody dzięki temu, że nadmiar ciepła przekazują drewnu i mogą uniknąć ziajania. (PAP)

zan/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019