Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.06.2014 aktualizacja 09.06.2014

W Katowicach pochowano osoby, które przekazały swoje ciała nauce

Uroczystość akademickiego pożegnania 33 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w sobotę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Ich prochy spoczęły potem w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.

Pożegnanie miało miejsce przed południem w reprezentacyjnej auli Uniwersytetu w Katowicach-Ligocie. W uroczystości uczestniczyli m.in. krewni, lekarze i naukowcy, a także liczni studenci. Po ekumenicznym nabożeństwie - z udziałem przedstawicieli kościołów prawosławnego, protestanckiego i katolickiego - urny z prochami przewieziono do kolumbarium (grobowca) w Rudzie Śląskiej.

Miejsce ich pochówku opatrzone jest łacińską sentencją: "Oto miejsce, gdzie śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu".

Dzięki programowi świadomej donacji zwłok śląscy naukowcy dysponują zgłoszeniami osób chcących po śmierci swoje ciała powierzyć nauce. Program ruszył w 2003 r., jako pierwszy taki w Polsce. W pierwszym jego roku spłynęło osiem deklaracji, w ostatnich latach liczba ta sięga 110-140 rocznie. Obecnie uczelnia ma ok. 1,2 tys. deklaracji.

„Świadomość społeczna sukcesywnie rośnie. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie i zrozumienie potrzeby takiej formy wsparcia uczelni. Ma ona na celu najlepsze przygotowanie lekarza do zawodu” – zaznaczył koordynujący program kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej ŚlUM dr hab. Grzegorz Bajor.

Przedstawiciele uczelni akcentują, że podarowanie ciała nauce, oznacza możliwość korzystania przez młodych adeptów medycyny z "najdoskonalszego atlasu anatomicznego”. Program świadomej donacji zwłok ma pomagać w informowaniu i pozyskiwaniu na rzecz uczelni donatorów - przy zagwarantowaniu właściwego traktowania ciała podczas wykonywania sekcji lub badań.

Aby wziąć udział w programie, należy poświadczyć notarialnie dwa egzemplarze aktu przekazania zwłok, po czym jeden dostarczyć uczelni. Uniwersytet dopełnia wszelkich formalności, m.in. transportu zwłok i ich późniejszego pochówku, zgodnego z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy. Część donatorów zastrzega sobie anonimowość.

Coroczne uroczystości akademickiego pochówku odbywają się pod koniec roku akademickiego, kiedy kończą się zajęcia sekcyjne z anatomii i zaczynają przygotowania do egzaminu. Studenci przygotowują wówczas wieńce, znicze, przemówienia i wraz z rodzinami stają przy urnach. To moment na refleksję, że uczyli się nie dzięki preparatowi, lecz człowiekowi, który złożył swój dar w imię życia innych ludzi.

Program świadomej donacji zwłok, prowadzony przez Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest objęty Memoriałem im. o. Innocentego Marii Bocheńskiego. Ten zakonnik, profesor, myśliciel, jako pierwszy postanowił, że jego ciało zostanie przekazane na cele naukowe. Oddano je Uniwersytetowi we Fryburgu, którego był wieloletnim profesorem. (PAP)

mtb/ son/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024