17.08.2019
PL EN
12.06.2014 aktualizacja 12.06.2014

Absolwenci studiów I stopnia mogą walczyć o Złoty Medal Chemii

Autorzy prac licencjackich lub inżynierskich związanych z chemią mogą się już zgłaszać do prestiżowego konkursu „Złoty Medal Chemii” organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont Poland. Nagroda główna to 10 tys. zl.

W konkursie brać mogą udział osoby, które w roku akademickim 2013/2014 napisały i obroniły pracę licencjacką lub inżynierską dotyczącą chemii lub pogranicza tej dyscypliny z biologią lub fizyką. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 października.

Na laureata Złotego Medalu Chemii 2014 czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 5 tys. zł, a Brązowego – 2,5 tys. zł. Przyznane zostaną także cztery wyróżnienia o wartości 1 tys. zł. Poza tym wszyscy finaliści konkursu zyskują możliwość odbycia stażu naukowego w IChF PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie krótko- lub długoterminowych projektów.

Głównymi kryteriami decydującymi o otrzymaniu wyróżnienia będą: dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wartość naukowa, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

"Poprzez takie inicjatywy, jak konkurs Złoty Medal Chemii pragniemy zaktywizować najzdolniejszych studentów do podjęcia i kontynuacji działalności naukowej w Polsce. Naszym celem jest również popularyzacja i promocja osiągnięć naukowych, które mogą mieć biznesowe wykorzystanie, a przez co służyć większej liczbie odbiorców" - zadeklarował dyrektor generalny DuPont Poland Piotr Gill.

Lista 15 finalistów zostanie ogłoszona 7 listopada. Zaprezentują oni swoje prace w siedzibie IChF PAN 18 listopada, a finał czwartej edycji Złotego Medalu Chemii odbędzie się 1 grudnia w Warszawie.

W ubiegłorocznej, trzeciej edycji konkursu, do rywalizacji stanęło ponad 60 osób. Złoty Medal Chemii 2013 (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398261,zloty-medal-chemii-przyznany.html) trafił do rąk Michała Papaja z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za pracę licencjacką dotyczącą wytwarzania kropek kwantowych z pojedynczymi atomami kobaltu. Nanostruktury tego typu, wykonane z półprzewodników półmagnetycznych, są perspektywicznymi materiałami dla spintroniki i informatyki kwantowej.

Szczegóły dotyczące konkursu Złoty Medal Chemii 2014, w tym jego harmonogram i regulamin, są dostępne na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019