25.01.2020
PL EN
25.06.2014 aktualizacja 25.06.2014

Ostatni dzwonek dla kandydatów w konkursie Galileo Masters 2014

Tylko do końca czerwca instytucje naukowe, firmy i osoby prywatne mogą zgłaszać się do udziału w konkursie Galileo Masters. Na tych, którzy złożą najciekawsze propozycje wykorzystania technologii nawigacyjnych, czekają ciekawe nagrody, staże oraz wsparcie w komercjalizacji ich idei. Uczestnicy walczą też o 20 tys. euro w europejskim finale zawodów.

European Space Navigation Competition (ESNC) to międzynarodowy konkurs nawiązujący do europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, który pod koniec tego roku znajdzie się we wstępnej fazie operacyjnej.

Jak podkreśla organizator polskiej edycji konkursu, Hubert Bartkowiak z zespołu Kosmonauta.net, "Galileo Masters to obecnie jeden z bardziej przystępnych mechanizmów oceny potencjału biznesowego pomysłów, które wykorzystują nawigację satelitarną”.

Zgłoszenia nadsyłane do Galileo Masters to rozwiązania wykorzystujące w praktyczny sposób dane uzyskiwane z satelitów, dzięki czemu możliwa jest np. lokalizacja osób (turystyka) czy precyzyjne zarządzanie uprawami oraz procesami przemysłowymi. Pomysły konkursowe mogą dotyczyć także logistyki czy systemów wspierających ruch i bezpieczeństwo w różnych gałęziach transportu.

Pomysł, którego opisanie nie powinno zająć więcej niż 2-3 godziny, powinien być zgłoszony do 30 czerwca. Każda osoba, zespół, firma lub organizacja może przesłać nieograniczoną liczbę swoich koncepcji związanych z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej. W ubiegłych latach około trzech czwartych wniosków nadesłali studenci oraz start-upy.

Oprócz walki o nagrody finansowe - na zwycięzcę polskiej edycji czeka 5 tys. zł - oraz atrakcyjne staże w Polsce i za granicą, finaliści konkursu będą mogli zaprezentować swoje pomysły przed inwestorami. Wnioski zostaną także ocenione przez panel ekspertów, dzięki czemu każdy pomysłodawca dowie się, jakie szanse na komercjalizację ma jego projekt.

W konkursie mogą wziąć udział pełnoletnie osoby fizyczne, zespoły, placówki naukowe i edukacyjne oraz przedsiębiorstwa. Najlepsza koncepcja otrzyma nagrodę oraz tytuł zwycięzcy konkursu Galileo Masters w Polsce. Poza tym, zarówno zwycięzca, jak i wszelkie inne zgłoszone pomysły w krajowej edycji będą mogły konkurować o nagrodę główną - 20 tys. euro - i kilka nagród specjalnych w ponadregionalnym finale tego konkursu w Monachium.

Od 2004 roku do konkursu Galileo Masters ponad 8200 osób z całego świata zgłosiło prawie 2400 pomysłów. Spośród nadesłanych projektów wybrano ponad 200 zwycięzców i finalistów. Wiele z tych pomysłów zostało następnie wprowadzonych na rynek przez nowo powstałe firmy.

Współorganizatorami polskiej edycji konkursu są fundusz kapitałowy Black Pearls, Pomorski Klaster ICT Interizon i Radomskie Centrum Innowacji i Technologii. Do partnerów imprezy należą: Astri Polska, GMV Innovating Solutions, SmallGIS i Creotech Instruments, AIP Business Link, Olivia Business Centre, PCPD, Intel i Polakpotrafi.pl.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Gospodarki, Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej szczegółów o konkursie znaleźć można na stronach: http://www.galileo-masters.pl  i www.poland.galileo-masters.eu

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020