24.01.2020
PL EN
09.07.2014 aktualizacja 09.07.2014

Za trzy lata będziemy pili sztuczne mleko

Mleko nie musi być wytwarzane jedynie przez zwierzęta, krowy, kozy czy wielbłądy. Można je wyprodukować w laboratorium, na półkach sklepowych może pojawić się już za trzy lata – zapowiada firma Muufri z San Francisco w wywiadzie dla „Mail Online”.

Biotechnologom innej amerykańska firma Modern Meadow udało się już wytworzyć, a raczej wydrukować w laboratorium mięso. Posłużyli się drukarką. Pobrali zwierzęce komórki, namnożyli je i wprowadzili do odpowiedniego wkładu drukującego. Powstała w ten sposób sztuczna wołowina. „W przyszłości mięso będzie wytwarzane bez potrzeby hodowania i zabijania zwierząt - zapowiadają przedstawiciele Modern Meadow.

Podobne zamierzenia ma firma Muufri. Zatrudnieni w niej badacze twierdzą, że ustalili już najważniejsze składniki mleka. Zaliczyli do nich sześć białek oraz osiem kwasów tłuszczowych, od których zależą zarówno jego walory odżywcze, jak również smak i zapach.

Specjaliści twierdzą, że te składniki występują we wszystkich odmianach mleka. Są zarówno w mleku krowim, jak i kozim, różne są tylko ich proporcje. Wystarczy zatem odpowiednio je połączyć, żeby uzyskać biały płyn. „Zasady produkcji mleka są takie same jak w przypadku piwa czy leków” – podkreślają przedstawiciele firmy Ryan Pandya, Perumal Gandhi oraz Isha Datar.

Zapewniają oni, że sztuczne mleko będzie się nadawać do produkcji serów, twarogów i innych wyrobów mlecznych. W skali laboratoryjnej będzie wytwarzane już w przyszłym roku. Na pólkach sklepowych może się pojawić za trzy lata.

W przyszłości każdy będzie mógł sam wyprodukować mleko. Poza gotowym sztucznym mlekiem w sklepach dostępny będzie zestaw z odpowiednimi składnikami pozwalający wytworzyć mleko w warunkach domowych. Są już jajka i mleko w proszku, niedługo będzie również sztuczne mleko w granulkach. (PAP)

zbw/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2020