21.07.2019
PL EN
08.08.2014 aktualizacja 08.08.2014

Dzień Żubra w Lutowiskach

Zawody drwali, prelekcje, wystawy oraz całonocny festyn - takie atrakcje przewiduje program "Dnia Żubra", który w sobotę odbędzie się w Lutowiskach w Bieszczadach. Większość spośród 270 bieszczadzkich żubrów bytuje na terenie gminy Lutowiska.

"Ważnym wydarzeniem w życiu gminy był powrót żubra w Bieszczady w latach 60. ubiegłego wieku. Była to zasługa leśników, myśliwych oraz miłośników przyrody. W ten sposób chcemy to wyeksponować i dowartościować tych ludzi" - powiedział wójt Lutowisk Krzysztof Mróz.

Przypomniał, że "gmina Lutowiska, gdzie lesistość przekracza 90 proc., jest jedną z największych obszarowo gmin w Polsce, przy jednocześnie najniższej gęstości zaludnienia". "Na jeden kilometr kwadratowy przypada tutaj 4,5 osoby" - zaznaczył.

Dzień Żubra organizowany jest w Lutowiskach od ośmiu lat. Zazwyczaj w każdej edycji imprezy uczestniczy pięć - sześć tysięcy osób. "Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Oprócz mieszkańców Bieszczad przyjeżdża także sporo turystów" – dodał Mróz.

W Bieszczadach żyje ponad 270 żubrów, z czego większość przebywa w gminie Lutowiska. W położonej na jej terenie wsi Muczne od dwóch lat istnieje także zagroda aklimatyzacyjna dla tych zwierząt.

Trafiają tam przedstawiciele tego gatunku z całej Europy. Obecnie w zagrodzie przebywa dziesięć żubrów z Francji, Niemiec i Szwajcarii. Są daleko spokrewnione z żyjącymi od ponad pół wieku miejscowymi żubrami. Po wypuszczeniu na wolność mają poprawić stan zdrowotny bieszczadzkich stad.

Po ponad dwóch wiekach nieobecności, w 1963 r. w Bieszczady sprowadzono pierwsze żubry. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Aktualnie znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom; jeden znajduje się w Pszczelinach w gminie Lutowiska.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2019