01.06.2020
PL EN
29.08.2014 aktualizacja 29.08.2014

Fotokonkurs: matematyka w obiektywie

Wartość przysłony to f/1,4, a czas naświetlania t=1/300 s. Jaki mógłby być kąt nachylenia obiektywu i moment wykonania zdjęcia? - takie pytania zadawać sobie mogą uczestnicy konkursu „Matematyka w obiektywie”. Wielbiciele matematyki i fotografii swoje zdjęcia związane z matematyką przesyłać mogą do 15 października.

Dla autorów najciekawszych prac przygotowano m.in. nagrodę finansową Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 2 tys. zł dla laureatów I miejsca w obu grupach wiekowych, nowoczesne smartfony, czytniki e-booków i tablety.

Głównym celem konkursu jest połączenie świata kultury wizualnej z nauką, popularyzowanie i rozwijanie wiedzy oraz kultury matematycznej. W konkursie brać mogą udział zarówno uczniowie, studenci, badacze, jak i wszyscy chętni. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach - od osób, które nie ukończyły 20. roku życia i od osób po dwudziestce. V edycja Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie” organizowana jest przez Studenckie Koło Naukowe Młodych Dydaktyków Matematyki oraz Koło Kultury Matematycznej działające przy Uniwersytecie Szczecińskim.

Organizatorzy informują w przesłanym PAP komunikacie, że w ciągu czterech lat konkurs „Matematyka w obiektywie” zgromadził kilka tysięcy prac. Wiele z nich wystawianych było i jest w galeriach w kraju i za granicą. Corocznie wydawany jest matematyczny kalendarz „Matematyki w obiektywie” oraz publikacja popularnonaukowa z fotografiami zrobionymi przez laureatów. Konkurs rozwinął się i zyskał międzynarodową rangę, pozyskał również wielu partnerów i sprzymierzeńców.

Nowością nadchodzącej edycji jest przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem strony internetowej - uczestnicy nie muszą więc na konkurs przygotowywać specjalnych odbitek swoich zdjęć. Dr Małgorzata Makiewicz z Wydziału Matematyczno-Fizycznego US wyjaśnia, że aby wziąć udział w konkursie wystarczy zalogować się na stronie www.mwo.usz.edu.pl. Można zgłosić maksymalnie 6 fotografii przesyłając pliki przez formularz i wpisując wymyślone przez siebie tytuły – najlepiej związane z matematyką.

Uczestnicy konkursu mogą też dodać opis zdjęcia, aby dokładniej wyjaśnić związek swojej pracy z matematyką.

Prace oceniać będą: dydaktycy matematyki, przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Ponadto zaplanowane są kolejne wystawy i publikacje książkowe. Na nauczycieli i inne osoby, które przez fotografię pomagają rozwijać konkurs i propagować ideę kultury matematycznej, czeka zakładka „Zostań ambasadorem MWO”. W tym roku dla najaktywniejszych ambasadorów zalogowanych na stronie konkursu www.mwo.usz.edu.pl/ambasador  przygotowano cenne nagrody rzeczowe i honorowe dyplomy.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz galeria laureatów z lat poprzednich dostępne są na stronie internetowej konkursu: www.mwo.usz.edu.pl .

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020