Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
04.11.2014 aktualizacja 04.11.2014

Ponad 60 zgłoszeń w X edycji konkursu Popularyzator Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do konkursu Popularyzator Nauki 2014 przyjęto 67 kandydatur. Są wśród nich naukowcy i animatorzy popularyzacji, instytucje promujące naukę, dziennikarze i media, strony internetowe o nauce oraz firmy przeznaczające środki na promocję wiedzy. Laureatów poznamy 8 grudnia na gali w Warszawie.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią osoby niezwiązane z nauką zainteresować osiągnięciami naukowymi.

Zgodnie z obowiązującym w tej edycji nowym regulaminem, kapituła konkursu, pod przewodnictwem prezesa PAN prof. Michała Kleibera, zapozna się teraz z sylwetkami kandydatów i wybierze w każdej kategorii maksymalnie troje kandydatów, którzy trafią do finału. Sylwetki finalistów kandydujących w kategoriach głównych prezentowane będą od połowy listopada na łamach serwisu Nauka w Polsce.

Spośród finalistów jury wyłoni później laureatów. Poznamy ich podczas uroczystej gali, która odbędzie się 8 grudnia w Warszawie.

W tym roku nagrody zdobyć można w czterech podstawowych kategoriach: Popularyzatorzy indywidualnie (oddzielnie nagrodzeni będą naukowcy, i oddzielnie animatorzy popularyzacji); Instytucje naukowe; Instytucje pozanaukowe oraz Media. Kapituła konkursu może też przyznać prestiżową nagrodę specjalną.

Przyznane zostaną też dwa wyróżnienia w kategoriach: Nauka w internecie - za internetową aktywność popularyzatorską, oraz Sponsor popularyzacji - dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską.

Najtrudniej zdobyć będzie w tym roku nagrodę indywidualnym popularyzatorom - naukowcom. Aż 1/3 wszystkich zgłoszeń w konkursie rywalizuje w tej właśnie kategorii.

W jubileuszowej, dziesiątej już edycji konkursu, laureatom we wszystkich kategoriach mają zostać przyznane statuetki.

Konkurs "Popularyzator Nauki", organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024