26.05.2019
PL EN
05.12.2014 aktualizacja 05.12.2014

Mrówki sprzątają Nowy Jork

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki nowojorskim mrówkom resztki chipsów, hamburgerów, hot dogów i inne jadalne odpadki znikają z ulic Nowego Jorku – informuje „New Scientist”.

Jak obliczyli amerykańscy naukowcy, mrówki i inne stawonogi mogą w ciągu roku usunąć z Broadwayu i okolicznych ulic jadalne odpady będące odpowiednikiem 60 tys. hot dogów czy 600 tys. chipsów.

Elsa Youngsteadt i jej współpracownicy z North Carolina State University w Raleigh umieszczali trzy najczęściej spotykane na ulicach rodzaje żywności – chipsy, ciastka i hot dogi - w dziesiątkach miejsc w parkach Manhattanu i na wysepkach zieleni pomiędzy jezdniami. W ciągu dnia owady zjadały aż 59 proc. żywności. Choć w parkach różnorodność gatunków była większa, to na wysepkach pomiędzy jezdniami odnotowano większe spożycie. Wydaje się to być zasługą mrówek z gatunku Tetramorium caespitum (murawka darniowiec). Te pochodzące z Europy mrówki zostały zawleczone do USA. Żyją w dużych koloniach i lubią wysepki zieleni.

Stany Zjednoczone wydają rocznie na usuwanie śmieci około 11,5 miliarda dolarów. W dużych miastach z ulic zbiera się tyle śmieci, że na osobę przypada ich rocznie 10 kilogramów. Dlatego wkład mrówek - choć skromny – ma znaczenie – twierdzą autorzy badań. Jak zauważa Harini Nagendra z Azim Premji University w Bangalore (Indie), wyniki badań mogą być użyteczne dla osób zajmujących się planowaniem miejskiej gospodarki odpadami. (PAP)

pmw/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2019