Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
07.01.2015 aktualizacja 07.01.2015

Naukowcy: białe wino nie istnieje?

Fot. Igor Yaruta - Fotolia / Fot. Igor Yaruta - Fotolia /

Chardonnay czy inne białe wina mogą być nieco bliższe czerwonym, niż się wydaje. Okazuje się bowiem, że białe winogrona, z których się je wytwarza, również zawierają antocjany - pigmenty decydujące o rubinowym zabarwieniu czerwonych win - informuje "New Scientist".

Według większości źródeł "tym, co odróżnia czerwone wino od białego, jest fakt, że białe winogrona nie zawierają antocyjanów" - przypomina Panagiotis Arapitsas z Włoskiej Fundacji Edmunda Macha - instytucji z prowincji Trydent na północnym wschodzie Włoch, zajmującej się edukacją rolno-winiarską.

Arapitsas i jego współpracownicy przeprowadzili analizy skórek winogron z odmian Chardonnay, Sauvignon Blanc i Riesling, z których powstają białe wina, wykorzystując spektrometrię mas.

Jak stwierdzili, białe odmiany również zawierają antocjany, choć w stężeniach kilka tysięcy razy mniejszych niż w odmianach czerwonych, takich jak choćby Merlot.

Wyniki badania przedstawili w "Food Research International".

Zdaniem Arapitsasa wyniki te rzucają nowe światło na jedną z najstarszych winiarskich ciekawostek pozwalając wyjaśnić, dlaczego producenci białego wina od czasu do czasu uzyskują napój różowawy. "Producenci białych win, którzy zbierali białe winogrona, czasami kończyli z lekko różowawym winem - mówi. - Teraz wiemy nieco więcej, dlaczego tak się może dziać". (PAP)

zan/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024