23.10.2019
PL EN
19.01.2015 aktualizacja 19.01.2015

Studenci z Rzeszowa zajęli 2. miejsce w maratonie programistycznym Microsoft

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Międzynarodowa drużyna studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zajęła drugie miejsce w trzeciej edycji ogólnopolskiego maratonu programistycznego Microsoft. W konkursie IT startowało 98 drużyn z uczelni z całej Polski.

Zdobywcy wysokiej lokaty to drużyna PrimeBit działająca w ramach uczelnianego koła naukowego nowych technologii programistycznych. Międzynarodowy zespół tworzy sześciu młodych mężczyzn: Vadym Melnyk, Serhii Manzar, Grzegorz Wlazło, Bartek Czubak, Krzysztof Rachwał i Robert Ślepecki.

Jak podkreśliła rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna, drużyna PrimeBit zdobywając 1434 punkty zajęła drugie miejsce w Polsce. Rzeszowską drużynę pokonali studenci KUL z Lublina, którzy osiągnęli 1535 punktów. Na trzecim miejscu z 1297 punktami znalazł się zespół z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Uczestnicy maratonu zmagali się w podzielonym na etapy całodobowym konkursie programistycznym „Noc żywych deweloperów”. W każdym etapie drużyna musiała napisać aplikację na określony temat, na platformy Windows 8/Windows Phone.

„Łącznie było tych części sześć: aplikacja wykorzystująca mapy, aplikacja związana ze zdrowiem i fitnessem, aplikacja wykorzystująca dowolne API, aplikacja edukacyjna, gra oraz fun app” - wyjawił lider rzeszowskiej grupy Vadym Melnyk.

Podkreślił też, że za każdą aplikację napisaną tylko dla jednej platformy można było dostać maksymalnie 100 punktów, natomiast za aplikację napisaną jako aplikacja uniwersalna - do 150 punktów.

Dodatkowo drużyna z rzeszowskiej uczelni uczestniczyła w rozgrywającym się równolegle konkursie na kompleksową aplikację za 500 punktów. Ten konkurs też trwał 24 godziny; w tym czasie PrimeBit stworzył dwie takie aplikacje.

„Do ciekawszych aplikacji, jakie napisaliśmy, można zaliczyć program do komunikacji pomiędzy urządzeniami Windows i Windows Phone w jednej sieci Wi-Fi oraz aplikację do broadcastingu w czasie rzeczywistym, z telefonu przez mobilne usługi chmury Azure” – poinformował Melnyk.

Opiekun koła naukowego nowych technologii programistycznych dr Marek Jaszuk uważa, że wynik konkursu potwierdza bardzo wysoki poziom kształcenia na uczelni i przynależność tych studentów do ścisłej krajowej czołówki.

Konkurs odbywał się w dniach 12-13 grudnia 2014 roku, ale dopiero dogrywka rozegrana w styczniu br. wyłoniła najlepsze zespoły. Rozgrywki były organizowane równolegle w siedmiu miastach w całym kraju.

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie działa ponad 30 różnych kół naukowych i organizacji studenckich, w których osiągają międzynarodowe i ogólnopolskie sukcesy w wielu dziedzinach, m.in. IT, ekonomii, biznesie, fotografii, sporcie – wymieniła rzeczniczka uczelni. (PAP)

api/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2019