26.01.2020
PL EN
21.01.2015 aktualizacja 21.01.2015

Aplikacja z WAT pomogła w biciu rekordu

Fot. PAP/ Marcin Obara 19.01.2015 Fot. PAP/ Marcin Obara 19.01.2015

Pobicie rekordu świata w szybkości wykonywania piruetu było możliwe dzięki aplikacji opracowanej na tę okazję przez wynalazców z Wojskowej Akademii Technicznej. Rekord pobiła 11-letnia Olivia w czasie imprezy charytatywnej na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci.

O wynalazku i jego historii poinformowano na stronie WAT.

11-letnia Olivia Rybicka–Oliver - podczas gali charytatywnej fundacji "Dziecięca Fantazja" - postanowiła pobić rekord świata w szybkości piruetów na lodzie. Dotychczas najlepszy wynik na świecie osiągnęła rosyjska łyżwiarka Natalia Kanonnikova, która w ciągu minuty wykonała 308 obrotów, a więc ponad 5 obrotów na sekundę. Olivia, aby pobić rekord, potrzebowała sprzętu - przy takich prędkościach ludzkie oko nie byłoby w stanie dokładnie policzyć, czy dziewczynka pobiła rekord i ile wykonała obrotów.

Problemem było jednak to, że nie istniało urządzenie, które umożliwiałoby sprawne obliczenie liczby obrotów. Po długich poszukiwaniach fundacji udało się znaleźć zespół, który podjął się skonstruowania odpowiedniego rozwiązania - był to właśnie zespół z WAT.

Specjalnie na okazję bicia rekordu badacze opracowali aplikację Spin Recorder. Jej twórcami są mjr. dr. inż. Mariusz Chmielewski z Wydziału Cybernetyki oraz studenci: inż. Konrad Bosiek, inż. Bartosz Pawłowski oraz pchor. inż. Krzysztof Jakubowski.

W czasie bicia rekordu łyżwiarka miała na plecach przyczepiony czujnik, a ilość obrotów, jakie wykonała, pokazywana była na smartfonie z zainstalowaną aplikacją. Dzięki wsparciu zespołu z WAT wiadomo, że dziewczynka pobiła rekord świata - w ciągu minuty obróciła się aż 342 razy.

W składzie sędziowskim, który ocenił próbę, znalazł się m.in. dr Chmielewski.

Organizatorzy po ogłoszeniu wyników podkreślili, że bez udziału WAT pobicie rekordu nie byłoby możliwe. Dr Chmielewski komentował potem: „To była chwila, która w zgodnej opinii całego zespołu wynagrodziła nam cały trud włożony w kilkutygodniowe opracowanie, przetestowanie i wykorzystanie aplikacji i urządzenia. A najważniejsze, że pośrednio mogliśmy pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom zrealizować ich marzenia”.

"Rekord z Fantazją" odbył się 19 stycznia na Stadionie Narodowym w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020