Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
06.02.2015 aktualizacja 06.02.2015

Szympansy upodabniają swoją "wymowę" do wymowy znajomych

Fot. PAP/EPA/ DANIEL IRUNGU 01.02.2015 Fot. PAP/EPA/ DANIEL IRUNGU 01.02.2015

Szympansy należące do dwóch różnych grup, które od trzech lat mieszkają na jednym wybiegu w ogrodzie zoologicznym, upodobniły chrząknięcia, jakimi reagują na widok jabłka. Tę modyfikację odgłosów naukowcy opisali w "Current Biology".

Szympansy mają specjalne chrząknięcia na określone rodzaje pożywienia. Ich współtowarzysze doskonale rozumieją znaczenie każdego z nich.

Ostatnio naukowcy obserwowali dwie obce sobie grupy dorosłych szympansów, które połączono na jednym wybiegu w Ogrodzie Zoologicznym w Edynburgu. Jak zauważyli, z czasem małpy zmodyfikowały swoje chrząknięcia, i odgłosy osobników z obu grup nabrały dużego podobieństwa.

To pozwala sądzić, że ludzki język nie jest tak wyjątkowy, jak sądzono, jeśli chodzi o możliwość odnoszenia się do różnych obiektów za pomocą symboli, przyswajanych na drodze społecznego uczenia się - piszą naukowcy w \"Current Biology\".

\"U szympansów odgłosy związane z pokarmem nie mają stałej struktury. W efekcie kontaktu dwóch grup tych zwierząt małpy mogą modyfikować swoje okrzyki tak, aby coraz bardziej przypominały one odgłosy małp z sąsiedniej grupy\" - zauważa Katie Slocombe z University of York.

Dotychczas naukowcy przyjmowali, że akustyczna struktura szympansich pokrzykiwań jest niezmienna, a jej ewentualne zmiany wynikają z chwilowego ożywienia konkretnych osobników. Wyraźny brak elastycznej kontroli nad odgłosami dotyczącymi konkretnych obiektów uważano za główną cechę różniącą język małpi od ludzkiego.

Teraz jednak naukowcy twierdzą, że struktura chrząknięć wydawanych przez dorosłe małpy z obu grup upodobniła się wyraźnie w ciągu trzech lat (tyle czasu zajęło zwierzętom z obu grup zżycie się ze sobą).

Zmiany \"wymowy\" małp naukowcy potwierdzili dzięki analizom audiologicznym. Twierdzą jednak, że różnice są na tyle wyraźne, że można je wychwycić uchem. \"Naszym zdaniem dość łatwo dawało się usłyszeć, jak małpy z obu grup chrząkały na różne sposoby na widok jabłka w 2010 r., i jak w ciągu trzech lat osobniki z Holandii zmieniły swoje odgłosy, upodabniając je do odgłosów małp z Edynburga\" - opowiada Stuart Watson z University of York.

Naukowcy sugerują, że ostatni wspólny przodek szympansów i ludzi mógł mieć podobne możliwości związane z modyfikacją języka - zwłaszcza że ludzi i szympansy dzieli stosunkowo krótki ewolucyjny dystans, a nasze linie rodowe rozdzieliły się w okresie pomiędzy 5 a 7 mln lat temu. (PAP)

zan/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024