27.05.2020
PL EN
16.03.2015 aktualizacja 16.03.2015

Poznań/ Rozpoczyna się 7. Tydzień Mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dlaczego się starzejemy i czym nakarmić głodne neurony – to jedne z tematów 7. Tygodnia Mózgu, który rozpoczyna się w poniedziałek w Poznaniu. Naukowcy opowiedzą też o chorobach mózgu i najnowszych metodach ich leczenia.

Wydarzenie przygotowała Polska Akademia Nauk w Poznaniu. Poruszane będą m.in. tematy wpływu środowiska i substancji szkodliwych na funkcjonowanie mózgu. Uczestnicy dowiedzą się jak unikać zagrożenia ze strony pestycydów i substancji szkodliwych. Zaprezentowany zostanie również „jadłospis” dla neuronów.

„Nasz mózg zużywa 80 proc. energii, którą dostarczamy organizmowi. Bez mózgu nie można przecież żyć, więc warto wiedzieć czym go karmić” – powiedziała PAP Mariola Osiak z poznańskiego oddziału PAN.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się więcej na temat chorób mózgu, w tym choroby Alzheimera. Omówione zostaną metody leczenia oraz symulatory i nanotechnologie, które powstrzymują niektóre objawy chorobowe, pomagają w ich wykrywaniu i leczeniu. Wykładowcy spojrzą również naukowym okiem na młodość.

„Od wieków ludzie zastanawiają się, co zrobić, aby się nie starzeć i zachować młodość. Z tego powodu ćwiczymy, używamy różnych kremów, a naukowcy szukają genu młodości, który powstrzyma starzenie - na tym polu są już pewne osiągnięcia” – dodała Osiak.

Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym oraz o jego funkcjonowaniu. Zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych, w Polsce odbywa się od kilkunastu lat. Poza Poznaniem wykłady i prezentacje będą się odbywały także m.in. w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Lublinie.

„Zainteresowanie tą tematyką jest bardzo duże. Od jakiegoś czasu prowadzimy również transmisję wybranych wykładów w internecie. W późniejszych dniach znajdą się one także na stronie internetowej PAN w Poznaniu i można będzie do nich wrócić” - poinformowała Osiak.

PAN przygotowała dziewięć wykładów, w których będzie mogło uczestniczyć kilkaset osób. Prelegenci zostali wybrani pod kątem najciekawszych i najświeższych badań dotyczących mózgu.

PAP - Nauka w Polsce

pil/ mp/

Copyright © Fundacja PAP 2020